Zahraničí

Mezi jeleny se šíří zombie nemoc! Odborníci připouští přenos na lidi

Mezi jeleny se šíří zombie nemoc! Odborníci připouští přenos na lidi
Zdroj: Profimedia

Ve Spojených státech a v Kanadě se mezi vysokou zvěří šíří zákeřná choroba, která má podobné příznaky jako vzteklina a dělá z paroháčů v podstatě zombie. Odborníci se obávají, že by se mohla přenést i na lidi.

V Severní Americe řádí mezi vysokou zvěří vážné onemocnění, jehož četnost stoupá. Jedná se o tzv. chronické chřadnutí jelenovitých (CWD), kterému se lidově říká zombie choroba. Nemoc byla u zvířat potvrzena ve 24 amerických státech a minimálně dvou kanadských provinciích.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se obává, že by se choroba mohla v extrémních případech přenést i na lidi. Dodnes sice nebyl žádný takový případ zaznamenán, odborníci z CDC ale připouští, že je to možné. Informoval o tom deník Time.

"Kdyby se CWD přeneslo na lidi, pravděpodobně by to bylo způsobené snědením infikovaného jelena nebo losa," tvrdí Centrum. Podle amerického ministerstva vnitra více než 11 milionů Američanů loví vysokou zvěř, není ale jisté, kolik z nich svůj úlovek následně taky sní.

"Je pravděpodobné, že se v příštích letech vyskytnou případy nákazy lidí CWD spojené s konzumací kontaminovaného masa," tvrdí ředitel Centra pro výzkum infekčních nemocí Michael Osterholm. "Je možné, že počet nakažených lidí bude značný a nebude se jednat o izolované případy," dodal Osterholm.

Související obsah

CWD je onemocnění s fatálními následky, které napadá mozek a postupně celé tělo. Dominantním příznakem je celkové chřadnutí, mezi prvotní projevy patří změna chování - zejména ztráta plachosti. Později se objevují problémy s koordinací pohybu, postižení končetin, nadměrná tvorba slin a pokleslá hlava. Od propuknutí nemoci zvířata umírají do dvou až tří měsíců a neexistuje na ni žádná vakcína nebo lék.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz