Výcvik

Lidé zuří kvůli tvrdé výchově koně v Písku. Zvíře mělo tlamu od krve!

Rozhořčení na sociální sítích způsobilo video z hřebčince v Písku. Je na něm vidět výcvik jednoho z koní, ke kterému se cvičitel chová dost tvrdě. Hřebci měl také údajně způsobit zranění na tlamě.

Ostré reakce vyvolalo video, které zveřejnila paní Gabriela na facebooku. Podařilo se jí zachytit chovatele Jakuba Ščerbu, který nezachází s hřebcem zrovna ukázkově. Podle informací TN.cz mu měl dokonce způsobit poranění na pysku.

"Takto vzdělávají mladé koně v Zemském hřebčinci Písek před zraky studentů střední odborné školy oboru Jezdec a ošetřovatel. Praxe k nezaplacení!" napsala k videu paní Gabriela.

Že není vše v pořádku přiznává i samotný hřebčinec. "Není to běžná praxe. V žádném případě to nemají vidět studenti," napsal zástupce hřebčince jedné z diskutujících.

"Všichni, kdo s koňmi pracují, vědí, že na popsané chování koně je nezbytné bezprostředně reagovat a pokud by bylo ponecháváno bez potrestání, zvíře by se postupně stalo zcela neovladatelným," vysvětluje v oficiálním prohlášení vedení Zemského hřebčince Písek. "Korekce, ke které Ščerba přistoupil, spočívala v opakovaném cukání vodítkem připnutým na udidle ohlávky, kterou byl kůň ostrojen. Žádný jiný prostředek použit nebyl," dodává. 

Podle vedení hřebčince však byl kůň vystaven situaci delší dobu, než bylo nutné. Ščerbu tak čeká postih.

Pod samotným videem se v úterý strhla hádka. Mnoho diskutujících chování cvičitele odsuzuje. Jiní však tvrdí, že jde o běžnou praxi při výchově.

 

Související obsah

"Takový člověk nemá u koní co dělat. Když ho práce s nimi nebaví, ať vypadne za pokladnu," píše například rozhořčená Nikola. "Mě je z toho do breku," napsala Tereza.

"Nevím jestli to začal dělat z blbé nálady nebo odůvodněně, ale vy byste si nechali koně skákat po hlavě? Tohle stoupání na zadky je dost nebezpečné, a to pro oba. Ale trestat koně na hubě je fakt přehnané," reaguje Michaela.

Drsnými slovy nešetřil ani Štěpán. "Nevíte, co ten hřebec udělal. Lepší výchova tyčí, než rozmazlený nebezpeční kůň," napsal.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz