Rakovina

Ministerstvo varuje: Tyto pásky na zuby mohou způsobit rakovinu!

Ministerstvo varuje: Tyto pásky na zuby mohou způsobit rakovinu!
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví varuje před bělícími pásky na zuby Crest 3D White. V kontrolovaných kouscích bylo výrazně překročeno povolené množství peroxidů. A to na úroveň, kdy není bezpečné používat je bez dohledu zubního lékaře. V krajním případu za určitých podmínek totiž toxické účinky peroxidu mohou vést k rakovině dutiny ústní!

Nebezpečné bělící pásky Crest 3D White No Slip Whitestrips, Supreme Flexfit (L)8188V43 objevilo ministerstvo v pondělí. Výrobcem je americká společnost Procter & Gamble, dovozcem Vladislav Niedoba z Jablunkova.

"Jedná se o bělící pásky na zuby, které jsou baleny po dvou kusech v jednotlivých sáčcích. Sáčky jsou vloženy do barevné papírové skládačky, na přední straně skládačky jsou uvedeny texty identifikující výrobek a obsah balení. Na zadní straně skládačky jsou uvedeny texty identifikující výrobek a obrázky použití. Na spodní straně skládačky jsou údaje o výrobci, kódy, seznam přísad a EAN kód," popisuje ministerstvo produkt. EAN kód je 889714000465.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Laboratorní vyšetření totiž prokázalo obsah peroxidu v přepočtu na peroxid vodíku v množství 9,02 ± 0,72 % hm. v přípravku. "To je v rozporu s limitem 0,1 % hm. peroxidu vodíku (přítomného nebo uvolněného) ve volně dostupných přípravcích na bělení nebo zesvětlení zubů," varuje ministerstvo.

Související obsah

Používání kosmetických příspěvků na bělení nebo zesvětlení zubů s obsahem peroxidu vodíku nad 0,1% hm není bezpečné bez dohledu zubního lékaře.

V krajním případě můžou toxické účinku peroxidu vodíku vést ke vzniku rakoviny dutiny ústní. A to v případě, kdy je látka aplikována na již poraněnou tkáň, opakovaně aplikována, případně ji lidé užívají souběžně s alkoholem či s cigaretami.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz