Domácí

Oblíbený lék proti bolesti mění složení! Bude obsahovat laktózu

Oblíbený lék proti bolesti mění složení! Bude obsahovat laktózu
Zdroj: lékárna

Podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude lék Ibalgin obsahovat nově laktózu. Nové složení se bude týkat Ibalginu 200 a 400. V lékárnách by se měl objevit už ve čtvrtek. Společnost Sanofi však dodala, že se lidé s lehkou a střední intolerancí laktózy nemusejí změny bát.

Ke změně nového složení došlo kvůli přesunu výroby z Česka do Maďarska. "Jeden z nejužívanějších léků proti bolesti v České republice, známý růžový Ibalgin, má nové místo výroby. Jeho výroba se přesunula z Dolních Měcholup do továrny v Budapešti, která má s technologií výroby ibuprofenových tablet dlouholeté zkušenosti. Je totiž tradičním producentem přípravku Algoflex, ekvivalentu českého Ibalginu. Přesun výroby proběhl hladce, výpadky léku na českém trhu nehrozí," uvedl Libor Kytýr, mluvčí společnost Sanofi.

K přesunu došlo kvůli tomu, že společnost Zentiva přešla do rukou nového vlastníka, kterým je americký investor, a proto se bude Ibalgin nově vyrábět v jiném výrobním závodu skupiny Sanofi. "Pro společnost Sanofi, v jejímž portfoliu zůstává Ibalgin, je důležité zachovat nejvyšší standard kvality a plynulost dodávek zboží na trh. Proto byl vybrán maďarský výrobní závod, který se specializuje na výrobu ibuprofenu pro evropské trhy," doplnil Kytýr.

Se změnou výrobního místa souvisí i jiná výrobní technologie Ibalginu, který bude nově obsahovat pomocnou látku laktózu. "Laktóza je běžnou součástí více než poloviny (59 %) tabletových léků v ČR, používá se jako plnivo například u antikoncepce či léků na léčbu žaludečních potíží, obsahují ji i tablety na léčbu alergie. U tabletových léků patří plnivo k tzv. pomocným látkám," dodal Kytýr.

Související obsah

Laktózu bude obsahovat pouze Ibalgin 200 a 400 a údaj o složení bude uveden na jejich obalech. "V měkkých tobolkách Ibalgin Rapidcaps 200 mg a Ibalgin Rapidcaps 400 mg, které obsahují ibuprofen v tekuté formě, laktóza obsažena není, a v budoucnu ani nebude," vysvětlil Kytýr.

Pokud mají lidé lehkou a střední intoleranci laktózy, mohou přípravek dál užívat. "U laktózové intolerance je povolena konzumace mléka a mléčných výrobků dle stupně snížení aktivity enzymu laktázy (stupně intolerance) a dle individuální tolerované dávky. Množství laktózy v novém Ibalginu je ale natolik malé, že ani lidé s lehkou či střední intolerancí laktózy se nemusí užívání léku proti bolesti obávat," říká MUDr. Kateřina Kopecká, alergoložka z pražské ambulance Alerg.

Podle společnosti Sanofi většina dospělých s intolerancí laktózy toleruje 12 g laktózy. "V případě těžké intolerance laktózy se však nesmí konzumovat žádné mléčné výrobky. Obsah laktózy v Ibalginu 400 je 60 mg v jedné tabletě, většina pacientů s intolerancí laktózy tedy může užívat maximální doporučenou dávku 3 tablety denně, které obsahují 180 mg laktózy, stejně jako lidé bez zdravotních omezení. Užívat nový Ibalgin 400 s obsahem laktózy by neměli pouze pacienti s těžkým stupněm intolerance laktózy," dodal Kytýr.

Související obsah

Na českém trhu by se podle SÚKL měl Ibalgin objevit už od čtvrtka 21. února. "Doprodávat se ale budou samozřejmě i ta balení, která ještě laktózu neobsahují. Budeme-li hovořit pouze o síle 200 mg a 400 mg, pak jsou na trhu další víc než dvě desítky přípravků se stejnými účinky, které laktózu neobsahují. Složení Ibalginu 600 mg se nemění, ten je stále bez laktózy," vysvětlila mluvčí SÚKL Barbora Peterová.


Připomeňte si lednovou reportáž z Televizních novin o chybějících lécích v Česku:

 

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz