Ceny

Benzín i nafta začnou zdražovat! Kde zatím natankujete nejlevněji?

Řidiči by se pomalu měli začít připravovat na další nepříjemnost. Ceny benzínu a nafty totiž postupně půjdou nahoru. Zatímco do minulého týdne ještě průměrná cena benzínu klesala, za naftu už řidiči platili víc.

Minulý týden byl již patnáctý v řadě, kdy klesala průměrná cena benzínu. Tomu je teď ale podle ekonomů konec. "V delším časovém horizontu se řidiči dokonce musí připravit na zdražování benzínu a nafty. Tento vývoj je zapříčiněn obratem na světových trzích, kde od začátku roku stoupla cena ropy," vysvětluje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Naopak průměrná cena nafty začala růst už v uplynulém týdnu. "Došlo k výraznému růstu ceny ropy o pět procent ze 63 dolarů za barel až na 66 dolarů za barel," dodává ekonom. Současná cena ropy se tak již vyšplhala na hodnotu z poloviny listopadu minulého roku.

 

Ceny pohonných hmot v Česku však ovlivňuje kromě cen ropy také kurz koruny vůči dolaru. Benzín a nafta se totiž obchodují na palivové burze v nizozemském Rotterdamu.

 

"Obchod na burze probíhá v dolarech, což v praxi znamená, že posilování kurzu koruny vůči dolaru umožňuje snižovat koncové ceny na čerpacích stanicích v České republice," doplňuje Křeček.

K tomuto vývoji v uplynulém týdnu došlo. Koruna vůči dolaru posílila přibližně o jedno procento. To částečně kompenzovalo rostoucí cenu ropy.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz