Domácí

Nahlásit týrání je velmi citlivé, říká lékařka! Na prvním místě je dítě

Nahlásit týrání je velmi citlivé, říká lékařka! Na prvním místě je dítě
Zdroj: Getty Images

V sobotu zasáhla město Louny tragická smrt chlapce, kterého měl týrat partner jeho matky. I když sousedé a blízcí měli podezření, nikdy nic nenahlásili. Týrání dětí mnohdy řeší i praktičtí lékaři, podle doktorky Ilona Hülleová je to však velmi citlivé téma a je důležité postupovat na základě několika kroků.

Lidé se rozčilují, proč pediatr nezasáhl v případu týraného dítěte v Lounech. To v sobotu zemřelo. Pokud si praktický lékař všimne u dítěte něčeho podezřelého, musí vždy kontaktovat Orgán sociálně-právní ochrany dětí, který je pro každý okres samostatný, a dále s nimi po celou dobu spolupracuje.

"Pokud se zjistí, že je dítě týrané a případem se bude zabývat i policie, musíme s ní také spolupracovat," uvedla pro TN.cz Ilona Hülleová, praktická lékařka pro děti a dorost.

Rodiče, které své děti týrají, se často praktickým lékařům vyhýbají, jelikož nechtějí, aby se na to přišlo. "Prověřujeme také indicie od okolí a poté postupujeme citlivě, nechceme poškodit dítě ani rodinu," doplnila Hülleová.

V některých případech však dochází i k tomu, že se rodiče rozvádějí a začnou si dělat naschvály. Navzájem se snaží poškodit toho druhého a mohou lékaři nahlásit, že jeho partner dítě týrá. "Většinou ty rodiny známe. Vždy prověřujeme, zda je to pravda, nebo ne," vysvětlila Hülleová.

Související obsah

Hülleová také dodala, že týrání je pro každého lékaře opravdu citlivé a vše se musí důkladně prověřit. Na prvním místě je totiž vždy hlavně dítě.

Pokud se lidé setkají s tím, že někdo týrá své dítě, můžou to nahlásit například telefonicky nebo písemně na odbor sociálních věcí a zdravotnictví příslušného městského úřadu, a to i anonymně. Díky tomu mohou pracovníci spoustu věcí odhalit.

"Já bych si dovolila opravdu apelovat na to, že kdykoliv se jim bude zdát, že je něco v nepořádku, že se něco takového může dít, tak skutečně ať to každý na Odbor sociálních věcí a zdravotnictví oznámí," řekla pro TN.cz Iva Vildová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví MÚ Louny.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz