Španělsko

Španělsko soudí separatisty, při protestech bylo zraněno 28 lidí

Hořící pneumatiky, zablokované dálnice a desítky zraněných. Čtvrteční soud s dvanácti vůdci katalánských separatistů ve Španělsku se neobešel bez rozsáhlých protestů. Policie zatkla čtyři lidi.

Zastánci nezávislého Katalánska ve čtvrtek dopoledne obsadili jedenáct dálnic a přehradili je hromadami pneumatik, které zapálil. Policii se později podařilo dálnice opět zprůjezdnit.


V centru Barcelony házeli protestanti na policejní těžkooděnce kameny, ti vytáhli obušky a protestující rozehnali. Další skupina narušila provoz metra tím, že se posadila na koleje. Součástí protestů jsou i různé pochody, jejich organizátoři se pokouší vyhlásit i stávku.


“Celkem osmadvacet lidí včetně dvanácti policistů bylo zraněno. Čtyři lidé byli zatčeni,“ citovala španělskou policii agentura Reuters.


V Madridu stojí před soudem dvanáct vůdců katalánských separatistů. V roce 2017 uspořádali i přes soudní zákaz referendum o nezávislosti. Jsou obvinění z rebelie, pobuřování a zneužití veřejných prostředků, což Katalánci odmítají.


Snaha o nezávislost způsobila jednu z největších španělských politických krizí za poslední dekády.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz