Koření

Město lásky v ohrožení: Benátky se topí v odpadcích od turistů!

Jedno z nejromantičtějších měst světa protkané kanály s pohupujícími se gondolami. Určitě jste uhodli, že je řeč o Benátkách. Jejich kouzlo ale stále víc ničí davy turistů, kteří za sebou zanechávají tuny odpadků. Jak se přecpané Benátky s náročným úklidem vyrovnávají? Armádou popelářů.

Procházka romantickými zákoutími města zakončená v samotném srdci Benátek na náměstí svatého Marka. A samozřejmě nezbytné selfíčko před stejnojmennou světoznámou bazilikou.


Benátky jsou rájem turistů z celého světa. Ať už hledáte perfektní místo pro romantický víkend ve dvou, líbánky, ale třeba i výlet s nejlepší kamarádkou, Benátkami nemůžete udělat chybu. Mají neopakovatelné kouzlo.


Jenže za to platí tvrdou daň - ročně sem zamíří až 30 milionů turistů.Ti plní nejen peněženky Benátčanů, ale i jejich odpadkové koše. Úklid v uličkách, kde se nepropletou auta, je pořádně tvrdý oříšek.

Související obsah


Benátští popeláři mohou o popelářském autě jen snít. Do uliček historického centra denně vyrážejí vyzbrojeni smetáky a vozíky, které sami tlačí. Zazvonit, vyzvednout pytle s odpadky a tak stále dokola. Jen si představte, že byste osobně znali svého popeláře. V Benátkách nemají jinou možnost.


Zaměstnávají proto armádu dvou set popelářů a to se zkrátka prodraží. Pravidelně navíc musejí ještě odstraňovat nános bahna a odpadu z kanálů.


Město doufá, že na poplatcích vybere asi 50 milionů eur, z nichž bude hradit nejen náročný úklid, ale i bezpečnostní opatření. O rušných nedělích do ulic vyráží 150 strážníků navíc. A když město ožívá slavným karnevalem nebo třeba oslavami Nového roku, nastupuje do služby o 350 policistů více.

Související obsah


Jen poplatkem za jednodenní vstup ale Benátky s omezováním turistického ruchu nekončí. Například za dva roky zavedou zákaz vplutí obřím výletním lodím. Snad bude díky tomu návštěva Benátek o něco příjemnější a městu se vrátí zpátky kouzlo, které přebíjí davy turistů.

TV Nova

K tématu Koření

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz