Reaktor

Malý génius (12) doma postavil jaderný reaktor! I z vysavačů

Malý génius (12) doma postavil jaderný reaktor! I z vysavačů
Zdroj: Profimedia

Asi každý kluk má touhu si něco postavit. Většinou z kostek ze stavebnice nebo z větví v lese. Dvanáctiletý americký koumák Jackson Oswalt ovšem zamířil na úplně jinou úroveň a doma v pokoji si postavil funkční jaderný reaktor!

Hochovi z Memphisu na to stačily součástky, které si postupně objednal z internetu - "stroj zkázy" tak smontoval mimo jiné z částí vysavačů, pump a dalších obyčejných věcí.

Ale rozhodně to nevyšlo levně a Jackson dotáhl svůj projekt do konce díky podpoře rodičů, kteří neváhali do synova koníčku investovat závratných deset tisíc dolarů (asi 230 tisíc korun), píše britský Daily Mail.

Mladý konstruktér se tak stal nejmladším člověkem v historii, který úspěšně dosáhl jaderného štěpení. Předchozího rekordmana Taylora Wilsona Jackson Oswalt předběhl o dva roky.

Související obsah

Zároveň přiznal, že i když technicky dosáhl stejné reakce, která pohání slunce, jeho domácí reaktor mnohem víc energie spotřebuje, než dokáže vyrobit.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Reaktor

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz