Domácí

Nové vyšetření pro děti zdarma! Ministerstvo změnilo pravidla

Předškolní děti mají nárok na další bezplatné vyšetření. Podle pokynu ministerstva zdravotnictví jim před nástupem do školy mají praktičtí lékaři vypsat žádanku na ORL na vyšetření sluchu. O tom, že jím provozované nemocnice již tyto kontroly nabízejí, informoval v pátek Královéhradecký kraj.

Podle informací Zdravotnického holdingu Královehradeckého kraje, který má v kraji na starosti nemocnice, budou ambulance ORL kontrolovat sluch u předškolních dětí.

"V závěru roku vydalo Ministerstvo zdravotnictví metodický pokyn, který zajišťuje jednotný postup při provádění screeningu sluchu u dětí ve věku 5 let. Ten se provádí na všech pracovištích ORL (ušní, nosní, krční oddělení) a to tzv. tónovou audiometrií," uvedla Magdaléna Doležalová, PR manažerka holdingu.

Vyšetření je prováděno v audiologické komoře a je bezbolestné. Sestra dětem do uší pustí tóny definované intenzity různých frekvencích. Tóny, které dítě uslyší, budou zaznamenány a následně vyhodnoceny.

Související obsah

"Výsledkem vyšetření je stanovení kvality sluchu dítěte, tedy zda je sluch normální či je diagnostikována nedoslýchavost. Tato informace je poté předána praktickému lékaři a je zapsána ve zdravotním a očkovacím průkazu dítěte. V případě nedoslýchavosti navazují další odborná vyšetření, která specifikují diagnózu a možnosti léčby," vysvětlila primářka ORL oddělení ON Náchod Inna Giblová.

V Královehradeckém kraji mohou rodiče s dětmi navštívit bez předchozího objednání ambulanci ORL v nemocnici v Náchodě. Objednat by se však lidé měli na odděleních v Trutnově a v Jičíně. "S sebou je vždy potřeba očkovací průkaz dítěte. Vyšetření trvá v průměru 30 min," doplnila Doležalová.

Související obsah

Pokyn, které ministerstvo zdravotnictví vydalo, platí pro celou Českou republiku. "Metodický pokyn slouží k zajištění jednotného postupu při provádění screeningu sluchu u dětí ve věku 5 let tónovou audiometrií na ORL nebo foniatrickém pracovišti v celé ČR, netýká se tedy pouze ORL v Královéhradeckém kraji," uvedla pro TN.cz mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

"Cílem screeningu sluchu u dětí ve věku 5 let (dále jen "dětský screening sluchu - DS sluchu") je záchyt poruchy sluchu u dětí před zahájením školní docházky, aby se zamezilo opoždění vývoje komunikačních schopností a školních dovedností dětí," doplnila Štěpanyová.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz