Znečištění

Špatné světlo může vést až k rakovině! Na nové dá stát miliony

Špatné světlo může vést až k rakovině! Na nové dá stát miliony
Zdroj: Getty Images

V Česku už není jediné místo s přirozeně tmavou oblohou. Světelné znečištění podle odborných studií způsobuje nespavost a zvyšuje riziko vážných onemocnění. Přestože ministerstva vypisují dotace na lepší osvětlení, obce o nich často netuší.

Světelné znečištění neznamená jen to, že v noci nevidíme hvězdy a obtěžuje nás svit pouliční lampy do bytu. Tzv. modré světlo dokáže narušit lidské i zvířecí biorytmy, což vede k nespavosti a to zas k většímu riziku kardiovaskulárních chorob, náchylnosti k obezitě nebo onemocnění rakovinou.

Škodlivost umělého světla už potvrdila také Světová zdravotnická organizace (WHO). Modrá složka potlačuje produkci hormonu melatoninu, který působí jako antioxidant a posiluje imunitní systém, funkci štítné žlázy, slinivky, vaječníků nebo varlat. Narušení bioritmů kvůli snížené produkci melatoninu zařadila WHO na seznam karcinogenů.

Hlavním zdrojem světelného smogu je nejčastěji zastaralé nebo špatně funkční osvětlení, především to pouliční. Většina českých obcí, přestože tu možnost mají, s tím nic nedělá.  "Není to vyloženě nezájmem, ale spíše nevědomostí," uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Související obsah

Odborníci proto připomínají, že obce mohou žádat o dotace, které na snížení světelného znečištění vypisují ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí. Na obecní lampy, které produkují minimum škodlivého modrého světla, rozděluje stát 90 milionů.

Dalších 30 milionů jde na vybudování šetrnějších lamp v malých obcích, které stojí v chráněné krajinné oblasti. "V obcích a městech se stává, že část světla směřuje i do míst, která být osvětlená nemusí, anebo vyloženě nemají. Často se používá osvětlení technicky nevhodné, zbytečně silné, zastaralé nebo málo účinné," sdělil ministr Richard Brabec.

V rámci programu Nová zelená úsporám mohou dotace získat také lidé na stínicí techniku, to znamená žaluzie a rolety. "Z hlediska světelného smogu to tak ocení nejen uživatelé z velkých měst, ale také lidé z obcí, kde není snižování světelného znečištění hlavní prioritou," informoval Jan Malysz ze společnosti, která se stínicí technikou zabývá.

Související obsah

Experti dlouhodobě bojují také za to, aby se světelné zatížení, podobně jako hluk, posuzovalo už ve stavebním řízení. To by znamenalo, že budovy budou muset mít vhodné osvětlení, jinak nedostanou stavební povolení. Ministerstvo vnitra by zase mělo posoudit, zda se světelný smog nedá považovat za rušení nočního klidu.

Světelné znečištění se ale netýká jen velkých měst a jejich okolí. Rozptýlené světlo putuje až stovky kilometrů a ovlivňuje krajinu i v horách. V Česku neexistuje žádná lokalita s přírodně tmavou oblohou. Nejméně znečištěná obloha je na Šumavě, v Beskydech nebo Jizeských horách.

ČTĚTE TAKÉ:

Škodlivé modré světlo z mobilů a tabletů ničí oči, ale i pleť! Lze se vůbec bránit?
Spíte v naprosté tmě? Víme, co hrozí, pokud nikoli

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz