Volby do Evropského parlamentu 2019

Strany už představily své lídry. Začíná boj o místa v Bruselu

Strany, které se chtějí dostat do Evropského parlamentu, už oznámily své lídry. Jako poslední to ve středu udělala SPD, kterou povede bývalý ministr zdravotnictví Ivan David. O posty v Bruselu je obrovský zájem. Podle zlých jazyků je to i proto, že měsíční plat europoslance dosahuje po zdanění téměř 170 tisíc.

Hnutí SPD ve středu předtavilo svého lídra kandidátky. Bude jím bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD Ivan David. "Nejpodstatnější pro nás je hájit zájmy českého obyvatelstva, národní komunity, aby národní stát nezanikl v nějakém super státu," řekl David.

Pozadu s výběrem kandidátů ale nejsou ani jiné strany. Třeba hnutí ANO před časem rozhodlo, že ho do voleb povede europoslankyně Dita Charanzová.

Ve středu odpoledne na pražském Chodově zasedalo předsednictvo hnutí ANO. To mělo rozhodovat o dalších jménech na kandidátce. "My jsme pozvali dneska navržené lídry z krajů. Chceme s nimi hovořit a dopracovat se možná už dneska ke schválení kandidátky," uvedl předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Související obsah

Lídrem společné kandidátky TOP 09 a STAN bude současný europoslanec Jiří Pospíšil, občanské demokraty povede Jan Zahradil. Piráti naopak vsadili na dosud neznámého softwarového specialistu Marcela Kolaju.

"Je to kombinace obojího, na jedné straně výraznějších tváří s jazykovou zkušeností, rozhledem, schopností vyjednat a prosadit si svou," popsal politolog Jan Kubáček.

Související obsah

Evropské volby se konají jednou za pět let a mezi lidmi o ně není příliš zájem. Podle politologů to je ale chyba. "Když máme kompetentní kandidáty, jsme schopni prosadit mnohem více pro republiku, mnohem více pro jednotlivé firmy, případně pro spotřebitele," dodává Kubáček.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou za tři měsíce, a to 24. a 25. května.

pan, Klára Pospíšilová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz