Zajímavosti

Chlapeček po narození vážil 268 gramů. Teď ho pustili z nemocnice

Chlapeček po narození vážil 268 gramů. Teď ho pustili z nemocnice
Zdroj: Profimedia

Když se narodil, nevážil ani tři sta gramů a byl velký jako lidská dlaň. Nyní se však malinký bojovník po úspěšné léčbě dostal na průměrnou novorozeneckou váhu a po těžkých pěti měsících bojů si jej šťastní rodiče mohli odvézt domů.

Dnešní medicína je na vysoké úrovni a lékaři občas dokáží zázraky. O tom se přesvědčili i rodiče chlapečka z japonského Tokia. Miminko, které se narodilo v srpnu minulého roku, vážilo pouhých 268 gramů a velikostně se vešlo do lidské dlaně.

Chlapeček po porodu okamžitě putoval na jednotku intenzivní péče, kde mu byla denně podávána speciální výživa. Nyní byl po úspěšné léčbě propuštěn z nemocnice a šťastní rodiče si jej mohli odvézt domů.

Drobeček drží rekord nejmenšího narozeného miminka na světě, které se podařilo lékařům udržet při životě a dostat na běžnou novorozeneckou váhu. Matce se narodil teprve v 24. týdnu těhotenství, celkem strávil v nemocnici 5 měsíců. Jeho současná váha se dostala na 3,2 kilogramů.

Doktor Takeshi Arimitsu, který mimořádně malé miminko úspěšně vyléčil, řekl BBC: "Dnes už existuje možnost, že děti opustí nemocnici v dobrém zdravotním stavu, i když se narodí." Z úspěšné léčby má podle svých slov obrovskou radost.


Držitel předchozího rekordu byl chlapec narozená v Německu, ten vážil po porodu 274 gramů. Japonská univerzitní nemocnice Keio prohlásila, že míra přežití dětí, které po narození váží méně než 1 kilogram, je v Japonsku 90%. Pro ty narozené s váhou pod 300 gramů to klesá na 50 %.

Související obsah


Zajímavé je, že mezi předčasně narozenými dětmi je míra přežití mnohem nižší u chlapců než u dívek. Lékaři nejsou schopni říct proč, někteří se ale domnívají, že by to mohlo být spojeno s pomalejším vývojem dýchací soustavy u chlapečků.

 

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz