Zajímavosti

Hlavu vzhůru, na obloze je i očima vidět pět planet během jediné noci

Hlavu vzhůru, na obloze je i očima vidět pět planet během jediné noci
Zdroj: Petr Horálek

Milovníci pozorování noční oblohy mají skvělou příležitost během jediné noci sledovat hned pět planet naší soustavy, aniž by k tomu potřebovali výkonný teleskop. Pozorování navíc v následujících dnech nebude příliš rušit ani svit Měsíce, protože se blíží nov.

V těchto dnech nastává nepříliš obvyklá situace, kdy lze na noční obloze vidět hned pět planet naší soustavy i pouhýma očima bez využití dalekohledu. Ty nejvzdálenější už jsou na pozorování bez techniky příliš daleko.

Venuše, Mars, Jupiter a Saturn, které lze na noční obloze pozorovat celkem snadno, doplňuje nepříliš často viditelný Merkur, který obvykle není pozorovatelný kvůli Slunci. Nejbližší planetu k naší hvězdě lze pozorovat jen několik dní kolem takzvané elongace

"To je období, kdy se planeta nachází při pohledu ze Země na své dráze na východ nebo na západ od naší oslnivé hvězdy a buď vychází před Sluncem nebo naopak zapadá po něm. Letos jsou tato období velice příznivá, neboť nastívají poblíž rovnodenností, kdy se rovina Merkurovy dráhy při pohledu ze severní Evropy velice vyklání nad obzor a Merkur se tak skutečně dá uvidět. Současná jarní elongace pozvolna končí, Merkur bude vidět ještě necelý týden za soumraku nad západním obzorem. Další období dobré viditelnosti pak nastává v první polovině srpna, kdy prchavou planetu najdeme na ranní obloze při rozbřesku," vysvětluje astronom Petr Horálek.

Merkur je pozorovatelný zhruba od 18:30 nízko nad západním obzorem, pozorovat planetu lze ale na obloze jen několik desítek minut, protože pak velmi rychle zapadne. Večer lze také na obloze spatřit Mars, ten lze najít velice vysoko nad jihozápadnáím až západním obzorem po soumraku.

"Sekvence se zapadající planetou Merkur za planetáriem ESO Supernova v Německu"  - 24. 2. 2019 - autor: Petr Horálek

"Nejkrásnější pohled se naskytne v průběhu dubna, kdy se Mars octne v souhvězdí Býka mezi očima viditelnými a nesmírně fotogenickými hvězdokupami Hyáady a Plejády v souhvězdí Býka," popisuje dále Horálek.

Před svítáním se pak na noční obloze objevují velmi jasná Venuše, Saturn a také král planet Jupiter. Planety lze před východem Slunce sledovat nad jihovýchodním obzorem.

Související obsah

Merkur přitáhne pozornost astronomů také v listopadu, kdy planeta přejde před slunečním kotoučem. Takový jev bude znovu pozorovatelný až v roce 2032. Ale pozor, pro pozorování je zcela nutné opatřit si bezpečný filtr. 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz