Domácí

Alergici, pozor! Inspektoři našli nebezpečné oplatky z Polska

Alergici, pozor! Inspektoři našli nebezpečné oplatky z Polska
Zdroj: SZPI

Lidé trpící alergií na arašídy by se měli mít na pozoru před cukrovinkami polské výroby, u kterých inspekce zjistila výrazné překročení obsahu alergenní složky oproti informacím uvedeným na obalu. Dvě šarže musely být staženy z trhu.

Dva maloobchodní provozovatelé museli z prodeje okamžitě stáhnout dvě šarže oplatek z Polska, u kterých inspekce zjistila značné překročení obsahu alergenní složky oproti deklaraci na obalu.

V prvním případě jde o potravinu Wafelki jogurtowe o smaku truskawkowym, hmotnost 180 g, minimální trvanlivost do 23. 11. 2019, výrobce: Zakłady Przemysłu cukierniczego „SKAWA“ S.A., ul. Dr. Putka 1, 34-100 Wadowice. Inspektoři cukrovinku odebrali na provozovně Můj obchod s.r.o. v Hrochově Týnci.

"Výrobce na obalu uvedl, že potravina „Může obsahovat arašídy a ořechy“, ovšem laboratorní analýza prokázala přítomnost arašídů v množství 754 mg/kg. Naměřené množství alergenu je tak třicetinásobně vyšší, než stopové a spotřebiteli tím byla poskytnuta zavádějící informace o složení potraviny," vysvětlil referent mediální komunikace Státní potravinářské a zemědělské inspekce Radoslav Pospíchal.

Ve druhém případě šlo o potravinu Černobílá mléčno-kakaová pochoutka, hmotnost 80 g, datum minimální trvanlivosti do 19. 10. 2019, výrobce: Chocomoco Kinga Rzepecka, Rynek Zygmunta Starego 21, 05-480 Karczew, Polsko.

Související obsah

I v tomto případě šlo o zavádějící informace na obalu. Místo stopového množství inspekce naměřila obsah arašídů v množství 386 mg/kg. Naměřené množství alergenu je tak patnáctinásobně vyšší, než je stopové množství prvku. Vzorek pochází z prodejny Verner potraviny s.r.o. v České skalici.

"Uvedené potraviny mohou představovat významné zdravotní riziko pro osoby s alergií nebo intolerancí na arašídy a inspekce proto kontrolovaným osobám nařídila neprodleně stáhnout předmětné šarže z trhu," doplnil Pospíchal.
 

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz