Domácí

Příroda se úplně zbláznila. Tohle odborníci na zvířata ještě nezažili!

Příroda se úplně zbláznila. Tohle odborníci na zvířata ještě nezažili!
Zdroj: facebook

Příroda se letos doslova zbláznila - důkazem toho je i kachňátko, které převzali překvapení ochránci přírody do své péče. Ještě nikdy neviděli takhle brzy vyklubané mládě kachny divoké. Není to jediné překvapení, kterým příroda letos šokuje. Do Česka se totiž vrací i ptáci, kteří mají být ještě dlouho v teplých krajích.

Teplotně nadprůměrný únor pořádně zmátl přírodu, která se letos chová velmi netradičně. Odborníky a ochránce zvířat tak nepřestává šokovat. Poslední únorový den spolku Ochrana fauny ČR strážníci z Příbrami předali neobvyklý "dáreček" v podobě kachňátka.

"Tak se nám ten svět asi trochu zbláznil. Pamatuje si někdo z vás kachně z přírody poslední den v únoru?" napsala šokovaná organizace na facebooku. To, že se jedná o něco naprosto jedinečného, potvrdil i její předseda Pavel Křížek. "Já jsem to videl poprvé v životě," řekl redakci TN.cz.

Malá kačenka je sice jakýmsi zázrakem přírody, dlouho ale nevydržela. Pavel Křížek TN.cz smutně sdělil, že hned druhý den zemřela. "Nedala to," řekl Křížek. Kachně bylo podle spolku značně prokřehlé a vysílené. Po předání ihned putovalo pod lampu, to mu ale život nedokázalo zachránit. Na ledu podle Ochrany fauny leželo pouze jedno jediné mládě, po jeho matce a sourozencích nebylo ani vidu ani slechu.

Mláďata kachny divoké se podle Pavla Křížka líhnou až někdy v dubnu. "Začátkem dubna nebo v polovině dubna. Kachny většinou v půlce března zasednou na snůšky. Vemte si, že my jsme to kachně přijímali včera, 28. února, a ta kachna na tom sedí takových 26 dní. Takže ona musela zasednout začátkem února, nebo dokonce koncem ledna," tvrdí užasle Křížek. 

Vysvětlení je podle něj jednoduché - může za to nadprůměrně teplé počasí. To má vliv nejen na kachny, ale na celou faunu. "Ta zvířata se teď chovají úplně jinak. Všechno je úplně jiný. Jsou tady druhy, které na tomhle území nikdy nebyly. Třeba výreček malý. On a jemu podobné druhy se šíří sem nahoru z jižního Maďarska nebo z Balkánu," tvrdí Křížek.

Příchod jara podle něj sice trošku zkomplikuje ochlazení, které meteorologové očekávají, příroda už má ale jasno. "Už jsou tu špačkové, čejky, čápi. Normálně čáp lítá kolem 30. března. Letos byli pozorovaní už koncem února. Je to všechno o měsíc posunutý," říká Křížek.

Související obsah

V souvislosti s tím se nabízí jedna otázka. Jak je možné, že ptáci, nacházející se během zimy v teplých krajích na jihu, vědí, že je v Česku teplo už v únoru a vracejí se zpět? Odpověď na tuhle otázku ale šéf Ochrany fauny nezná. "Taky to nechápu," říká Křížek. Podle něj je to záhada i pro odborníky.

Jestli by se mohlo víc kachňat líhnout takhle brzy není jasné. "To vůbec nedokážu říct. Já jsem tohle opravdu nikdy nezažil. Dělám to už 25 let," dodal Křížek.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz