Domácí

Netradiční zásah: Lyžařka zakopla v restauraci, letěl pro ni vrtulník

Netradiční zásah: Lyžařka zakopla v restauraci, letěl pro ni vrtulník
Zdroj: Horská služba

Lyžařku ve skiareálu ve Frymburku potkala opravdu velká smůla - když si šla dát něco na zub do místní restaurace, zřejmě zakopla a těžce se při pádu zranila. Letěl pro ni záchranářský vrtulník.

K vážnému zranění přišla lyžařka na Šumavě poměrně neobvyklým způsobem. Horská služba z Lipna ji zachraňovala v restauraci u sjezdovky ve Frymburku, kde zřejmě zakopla a přepadla přes židli.

"Podle informací vlekaře žena v lyžařských botách zřejmě zakopla, když se šla po jízdě občerstvit. Jak jsme poté zjistili, upadla přes židli a podle všeho si kromě dalších menších zranění mohla zlomit i pánevní kost," uvedl zasahující člen horské služby Aleš Fejfar. Proto se rozhodli poslat na místo vrtulník.

Záchranáři zraněnou lyžařku zafixovali do vakuové matrace. „Pak jsme jí šetrně naložili na sáně za terénní čtyřkolkou a převezli ke kostelíku sv. Marty. Zde jsme zřídili improvizovaný heliport, na kterém mohl přistát vrtulník Letecké záchranné služby Armády ČR z Bechyně. Jeho posádka pak ženu transportovala k dalšímu ošetření do Českých Budějovic,“ popsal zásah Fejfar.

Související obsah

„Obvykle radíme lyžařům, jak se mají vyvarovat úrazů na sjezdových tratích. Nicméně pohyb v tzv. lyžákách může být riskantní nejen na sněhu či ledu, ale jak se tu a tam stane, i v místnostech s pevnou podlahou,“ řekl náčelník horské služby Michal Janďura.

Podle něj by si lyžaři měli uvědomit, že lyžařská obuv není uzpůsobená pro normální chůzi a měli by proto dbát zvýšené opatrnosti.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz