Volby do Evropského parlamentu 2019

Kampaně k eurovolbám startují! Piráti chtějí vyhrát a získat 20 %

Piráti odstartovali kampaň pro volby do Evropského parlamentu. Hlavním tématem pro ně bude svoboda a její ochrana. Strana, která momentálně v Evropském parlamentu zastoupení nemá, věří, že by mohla oslovit pětinu českých voličů. Na eurovolby se připravují i další strany. Ty při výběru lídrů většinou sází na zkušené europoslance.

Svoboda pohybu lidí a zboží, bezpečnost vnějších hranic Unie i kyberprostoru, nebo zastavení cenzury internetu a extrémistických tendencí. To jsou evropská témata Pirátů.

"My jsme si stanovili cíl 20 %, což by nám mělo přinést alespoň 5 europoslanců. A chceme volby vyhrát," prohlásil lídr pirátské kandidátky Marcel Kolaja.

Oslovit voliče budou Piráti chtít jak za využití on-line prostředí, tak prostřednictvím kontaktní kampaně. V plánu mají postupně objet všechny kraje republiky.

Jako první zahájili kampaň lidovci. Na rozdíl od Pirátů vsadili u lídra na zkušenosti. Pavel Svoboda je europoslancem už od roku 2014.

"Chceme Evropu bezpečnější, chceme Evropu efektivnější a chceme Evropu přátelskou rodině," řekl europoslanec Pavel Svoboda.

Související obsah

Ostatní strany kampaň teprve odstartují, zkušené europoslance si do čela zvolila řada z nich. Liší se ovšem nabízenými tématy.

"Jsme koalice TOP 09, STAN a dalších proevropských stran. Chceme být aktivními členy EU a přispět k tomu, že se dál budou přijímat předpisy, které jsou výhodné pro občany," řekl TV Nova předseda TOP 09 a lídr společné kandidátky TOP 09, STAN a dalších uskupení Jiří Pospíšil.

Plány občanských demokratů prozradil lídr kandidátky ODS Jan Zahradil. "Chceme zastavit evropskou integraci tam, kde není nezbytně nutná. Chceme popřát více sluchu jednotlivým členským státům a chceme přeměnit EU směrem k tomu, co se nazývá vícerychlostní unie," uvedl Zahradil.

Související obsah

Komunisté se podle europoslankyně Kateřiny Konečné, která vede jejich kandidátku, zaměřují na sociální aspekt Evropy. "Tzn. vyrovnání mezd, důchodů a sociálních otázek v rámci budoucí sedmadvacítky," uvedla Konečná.

ČSSD povede současný europoslanec Pavel Poc. "Sociální demokracie je ten, kdo bude zajišťovat stále to, aby v Evropě nebyly žádné dvojí metry. Všichni chtějí bezpečné potraviny stejně kvalitní tady, jako v jiných zemích," řekl Poc.

Evropský parlament už zná i jednička hnutí ANO Dita Charanzová. SPD zas povede bývalý ministr zdravotnictví Ivan David.

vbo, TN.cz

K tématu Volby do Evropského parlamentu 2019

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz