Domácí

Nejčastější chyby v daních: Na tohle si dejte pozor, hrozí pokuty

Nejčastější chyby v daních: Na tohle si dejte pozor, hrozí pokuty
Zdroj: Profimedia

I letos musí poplatníci podat daňové přiznání, krajní termín se rychle blíží. Svou povinnost zatím splnilo kolem 15 % fyzických osob. Spoustu lidí si přitom s daněmi neví rady a dělá celou řadu chyb, po kterých přichází nepříjemné postihy a mastné pokuty.

Na odevzdání daňového přiznání mají lidé již jen necelý měsíc, termín pro odevzdání je 1. dubna 2019. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně. Lidé podle finanční správy dělají v přiznáních velmi často stejné chyby, kvůli kterým pak zbytečně přichází postihy a pokuty.

Poplatníci velmi často špatně uplatňují odčitatelné položky a slevy na dani. "Například školkovné uplatňují v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku," vysvětluje tiskový mluvčí Generálního finančního ředitelství Petr Habáň.

Mnoho lidí si také započítává slevy a zvýhodnění, aniž by na to měli nárok. Například úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem.

Lidé chybují také často při uplatňování slevy na manželku nebo manžela. Nejčastější chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské do příjmů manželky nebo manžela.

"Slevu lze uplatnit, pokud vyživovaná manželka/manžel neměla vlastní příjmy přesahující za daný rok 68 000 Kč. Těmito příjmy se rozumí úhrn všech vlastních příjmů nesnížený o daňové výdaje, tj. hrubý příjem," doplnil Habáň.

Související obsah

Rodiče pak často chybují při uplatňování slevy na dítě, kdy například slevu uplatňují oba dva.

Lidé by si také měli dát pozor na to, aby odevzdali všechny formuláře a to včetně příloh.

Postihy od finanční správy hrozí v celé řadě případů. Pokutu mohou lidé očekávat například při pozdním podání nebo také úplném nepodání přiznání. Úroky naskakují při opožděném zaplacení daně. Penále mohou lidé očekávat také například za nižší přiznanou daň.

klma, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz