Rakety

Zbrojí? KLDR obnovuje raketovou základnu, která měla zmizet!

Zbrojí? KLDR obnovuje raketovou základnu, která měla zmizet!
Zdroj: Profimedia

Sliby severokorejského diktátora Kim Čong-una o odzbrojení dostaly vážné trhliny. Podle čerstvých satelitních snímků totiž režim s největší pravděpodobností začal obnovovat raketovou základnu Sohae. KLDR přitom slíbila, že odpaliště naopak rozmontuje.

Družicové záběry přitom vznikly pouhé dva dny poté, co ve vietnamské Hanoji skončil fiaskem summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Nedá se tedy vyloučit, že krach rozhovorů vedl k obnovení aktivity na základně.

Ta podle BBC v minulosti sloužila k vysílání satelitů a testování raketových motorů, ne k odpalování balistických raket. Její rozebírání odstartovalo loni, ale zastavilo se, jak se rozhovory o jaderném odzbrojení mezi USA a KLDR zadrhly.

Znepokojivé satelitní snímky podporují i poznatky jihokorejských tajných služeb. Na záběrech je podle expertů vidět horečnatá aktivita ukazující na přestavbu raketové odpalovací rampy v Sohae.

Podle Jenny Townové z monitorovacího centra 38 North je možné, že přestavba je signálem, že Korejci příliš nevěří v úspěch probíhajících jednání o denuklearizaci.

Pusťte si reportáž o neúspěšném summitu Kim-Trump:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz