Věda

Dámská jízda ve vesmíru: O údržbu ISS se postarají jen ženy

Americká kosmická agentura NASA chystá čistě dámskou vycházku do vesmíru. Na mezinárodní vesmírné stanici je potřeba vyměnit baterie a právě tohoto úkolu se ujmou dvě Američanky. Bude to premiéra. Zatím byl se ženami v otevřeném prostoru vždy alespoň jeden muž.

Už jen tři týdny a vesmírné nekonečno bude poprvé v dějinách lidstva na chvíli patřit pouze ženám. Tandem tvořený americkými astronautkami Anne McClainovou a Christinou Kochovou vystoupí do kosmu, aby provedl nezbytnou údržbu vnějšího pláště Mezinárodní vesmírné stanice. Asistovat jim přitom vůbec poprvé nebude jediný mužský kolega.

Devětatřicetiletá vystudovaná inženýrka McClainová stanici obývá už několik měsíců. Společnost jí dělá ruský kosmonaut Oleg Kononěnko a Kanaďan David Saint-Jacques. Kochová, která se zatím na svůj Den D připravuje na zemi, se k ostatním členům posádky připojí příští čtvrtek.

Zajímavostí je i to, že tým, který bude první čistě ženský výstup do kosmu v řídícím středisku koordinovat, povedou zase jen ženy. Povedou je Mary Lawrenceová a Kristen Facciolová.

"Svatá dobroto, můj twitter snad exploduje nadšením z toho, jaké úžasné věci dělají ženy ve vesmíru. Jsem za to ráda. Doufám, že jednou tohle bude běžné," reagovala Facciolová.

Od roku 1998 se výstupů do vesmíru, jejichž účelem je vedle údržby také testování nových zařízení nebo vědecké experimenty, zúčastnilo přes 500 lidí. Jen 11 % z nich byly ženy. První kosmonautkou, která se vesmírem prošla, byla v roce 1984 Ruska Světlana Savická.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS oslavila minulý rok v listopadu dvacetileté výročí. Jejím dlouhodobým úkolem je prověřit, jak na lidské tělo působí dlouhodobý pobyt ve vesmíru.
 

Petra Matýsková / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz