Domácí

Příběh pěstounky: Mohu pomáhat, ale úřady dávají děti do ústavů

Příběh pěstounky: Mohu pomáhat, ale úřady dávají děti do ústavů
Zdroj: Profimedia

Na sociální síti se objevil dojemný příběh pěstounky, která se stará o děti na přechodnou dobu, když jsou odebráni rodičům. Jelikož se teď o žádné dítě nestará, šokoval ji především případ dvou sourozenců, kteří byli umístěni do ústavu, přitom se podle ní v jeho okolí nachází deset pěstounů, kteří by si je k sobě mohli vzít.

Na svém facebooku zveřejnila organizace Dobrý start, která usiluje o umisťování dětí do milujících rodin místo do ústavů, příspěvek pěstounky na přechodnou dobu. Tato pěstounská péče je dočasným řešením situací, kdy jsou děti odebráni svým rodičům. Péče může trvat maximálně jeden rok.

Cílem je také poskytnout rodičům dítěte čas, aby si mohli napravit svůj život a být schopni si své dítě vzít zpět do péče. Nebo po tuto dobu lze najít pro dítě i novou rodinu.

Pěstounka se obrátila na organizaci na základě případu, který se stal minulý týden. Dva sourozenci byli umístěni do ústavu, místo, aby se jich ujal některý z pěstounů, kterých je podle ní v kraji až deset. Ústav se také nacházel jen půl hodiny od jejího domova.

Související obsah

"Uprostřed noci skončili v zařízení, ve kterém teta po směně odejde domů a přijde zase nová, cizí. V zařízení, ve kterém jsou možná i další děti, s nimiž se musí o pozornost dělit, a není to hlavně domov, není to jedna náruč, je to ústav," napsala žena ve vzkazu.

Přidala také, že nechápe, proč byly děti umístěny do ústavu. Ona se teď o nikoho zrovna nestará a ráda by se sourozenců ujala hned. "My pěstouni jsme připravení pomoci ve dne v noci," dodala žena.

To i pěstounka doložila jedním ze svých zážitků, kdy jí a jejímu manželovi v noci sociální pracovníci zavolali, aby si přijeli pro chlapečka, jehož maminku odvezli do nemocnice a tatínka ani jiné příbuzné nemá. "Rychle si rozdělujeme úkoly, manžel jde do garáže pro autosedačku, snad bude velikostně sedět. Máme jich tam víc, nikdy nevíme, kdy převezmeme novorozence a kdy školáka. Do tašky narychlo házím pár kusů oblečení z krabice "2-3 roky", zítra ozkoušíme oblečení pořádně, teď jen pro jistotu, kdybychom neměli chlapečka v čem převézt," popsala pěstounka.

Související obsah

Ve čtyři ráno pak s manželem vyrazili pro vyděšené dítě. Se sociálními pracovnicemi vyřešili potřebné dokumenty včetně předběžného opatření o svěření chlapečka rodině do přechodné péče. Poté šla žena s pracovnicí do bytu, ve kterém dítě žilo. "Dvě maličké místnůstky, pach cigaret, nějaké zkažené jídlo, všude nepořádek," popsala žena bydlení. Po třech hodinách utěšování chlapečka mohli konečně vyrazit domů.

Když se dozvěděla o případu dvou sourozenců umístěných v ústavu, rozčílilo ji to. "Přemýšlím, proč se v naší zemi dějí malým dětem tak šílené věci, jako vytrhnout dítě uprostřed noci a nechat ho za stresující situace v ústavu. A kdy to konečně skončí," doplnila žena.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz