Domácí

Vichřice zpustošila olomouckou zoo. Uteklo jí osm zvířat!

Vichřice zpustošila olomouckou zoo. Uteklo jí osm zvířat!
Zdroj: facebook

Vichřice, která o víkendu řádila v Česku, způsobila na řadě míst četné škody. Mezi nimi je i olomoucká zoo, kde po sobě silný vítr zanechal pořádnou spoušť. Vyrval ze země stromy a poničil ploty výběhů - z těch uteklo osm zvířat. Zoologická zahrada se rozhodla v pondělí areál uzavřít.

V posledních dvou týdnech se ZOO Olomouc pilně připravovala na jarní sezónu a intenzivně se věnovala očištění zahrady po zimě. "Naše plány ale zhatila noční vichřice," postěžovala si olomoucká zoo na facebooku.

"Areál zasáhla s větší silou než předloňská říjnová vichřice. Zahrada je stále ještě na několika místech neprůchodná, protože stromy leží přes cesty všemi směry," popsala katastrofu zoo. Na facebooku zveřejnila děsivé snímky, na kterých je možné vidět spoušť, kterou po sobě vichřice zanechala.

Vyrvané stromy leží i s kořeny nejen na cestách, ale i ve výbězích a na střechách pavilonů a ubikací. Poničené ploty umožnily úprk několika zvířat, všechna nebezpečná zvířata ale zoo naštěstí předem řádně zabezpečila. "Výběhy opustilo jen menší stádo jelenů sika a daňci evropští, celkem v počtu osm kusů," napsala zoo.

"Za výběhy kozorožců to vypadá jak po výbuchu Tunguzského meteoritu," uvádí zoo. Žádnému zvířeti ale vítr naštěstí neublížil. Některým dokonce upravil výběhy do podoby, která se jim zřejmě zamlouvá. Například zvědaví makakové se na spadlém kmeni spokojeně usadili.

Pro olomouckou zoo (nejen) spadlé stromy znamenají mnoho práce navíc. V pondělí se proto rozhodla areál uzavřít. "Ještě uvidíme, jak se vše bude vyvíjet. Zahradníci a údržba se snaží zprovoznit cesty a alespoň provizorně zabezpečit výběhy, ale odklizení stromů v lese a opravy poškozených plotů a střech budou trvat mnohem déle," napsala zoo.

"Je to jedna z nejhorších vichřic za posledních mnoho let," dodala smutně zoo. Zatím není jasné, zda uprchlá zvířata zůstala v areálu nebo z něj unikla do přírody.

Větrná kalamita v Česku. Nejde elektřina, nejedou vlaky. Podívejte se na reportáž:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz