Venezuela

Venezuela je už 5 dní bez proudu! Lidé mají potíže sehnat jídlo i vodu

Venezuela je už 5 dní bez proudu! Lidé mají potíže sehnat jídlo i vodu
Zdroj: Profimedia

Velká část Venezuely včetně některých čtvrtí hlavního města Caracas je už pátým dnem bez proudu. Výpad postihuje mimo jiné i vývoz ropy, na kterém je Venezuela závislá. Lidé mají obtíže sehnat vodu a jídlo.

Bez elektřiny se v zemi, která už předtím měla problémy se zásobováním, shání jídlo a voda stále hůře. Mnohé potraviny shnily v nefunkčních ledničkách, nemocnice mají potíže s vybavením, lidé po ulicích pobíhají s telefony, aby chytili slabý signál a mohli si zatelefonovat. Pro vodu lidé chodí k řece s kanystry.


“Šílím z toho. Vláda nechce uznat, že je to její chyba, protože se léta nevěnovala údržbě,“ řekl podle agentury Reuters jeden z obyvatelů Venezuely Naile Gonzalez. Odborníci oslovení Reuters mu dávají za pravdu. Na rozvodné síti z hydroelektrárny se prý podepsaly léta neudržování. Chybí náhradní díly i personál, který v mnoha případech odešel do zahraničí.


Prezident Nicolás Maduro ale prohlásil, že za blackoutem stojí Spojené státy, které měly sabotovat hydroelektrárnu na přehradě Guri. V zemi zůstaly uzavřené školy a lidé nechodí do práce.

Související obsah


Podle zdrojů Reuters je pozastavený vývoz ropy z hlavního přístavu Jose. Ropa je přitom nejdůležitějším příjmem Venezuely ze zahraničního obchodu.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz