Resuscitace

Muži zachránili kolegovi život na střeše. Hledají neznámé hrdiny

Muži zachránili kolegovi život na střeše. Hledají neznámé hrdiny
Zdroj: Profimedia

Nesmírně dramatický zásah mají za sebou záchranáři z Plzně. Volali je k muži, který zkolaboval na střeše domu, kde s kolegy pokládal novou krytinu. Kolegové jej ale na rozebrané střeše udrželi a ještě mu dokázali poskytnout první pomoc. Neznámé hrdiny teď záchranáři hledají, aby je ocenili.

"V neuvěřitelné drama se změnila běžná rekonstrukce rodinného domku v Plzni na Doubravce 23. ledna tohoto roku. Několik pracovníků menší firmy zde provádělo pokládku nové střešní krytiny, když u jednoho z dělníků došlo k náhlé zástavě oběhu," uvedli záchranáři z Plzeňského kraje na svém facebooku.

Před 15. hodinou kolegové muže zavolali na tísňovou linku. Operátorka hned na místo vyslala dvě nejbližší posádky a po telefonu radila mužům s resuscitací kolegy. Ti se toho naštěstí ujali velmi zodpovědně a muži zachránili život.

"O resuscitaci se postaral zatím neznámý cizinec, kolega pacienta. Druhý z mužů zkolabovaného kolegu držel, aby nepropadl střechou," popsali záchranáři situaci na střeše. Extrémní byly podmínky i podle zasahující lékařky Jany Boučkové

Související obsah

"Pacient ležel pouze na několika latích, střecha byla zcela odkrytá. Je zázrak, že díky svým kolegům postižený po kolapsu nepropadl několik metrů buď na chodník, nebo na půdu. Oba svědci odvedli naprosto neuvěřitelnou práci – postiženého zachytili, v neskutečně obtížných podmínkách jej dokázali resuscitovat a společně s hasiči nám nakonec ještě pomohli s transportem pacienta a všech pomůcek na zem do sanitky," popsala Boučková.

Význam laické resuscitace zdůraznil i ředitel plzeňských záchranářů Pavel Hrdlička, který sám často vyráží k zásahům.

"Pokud mozek pacienta zůstane více než pět minut bez kyslíku, dochází k nenávratnému poškození. Pacient, i v případě, že jeho srdce dokážeme probudit k životu, odchází z nemocnice s trvalým neurologickým postižením. Buď je částečně ochrnutý, nebo má poruchy řeči či vidění. Proto tak apelujeme na veřejnost, aby se nebála oživovat," zdůraznil Hrdlička.

Související obsah

Devětačtyřicetiletý muž by ale měl být díky skvělému zásahu svých kolegů v pořádku. Záchranáři jej dokonce předávali na urgentní příjem při vědomí. Kdo mu ale zachránil život, ale záchranáři zatím neví. Muži zůstávají v anonymitě.

Proto Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje prosí, aby je kontaktovali lidé, kteří znají jejich totožnost. Chtějí je totiž navrhnout na ocenění za záchranu lidského života.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz