Inspekce našla tři šarže šizeného kabanosu. Prodával je Kaufland

Inspekce našla tři šarže šizeného kabanosu. Prodával je Kaufland
Zdroj: SZPI

Tři šarže nevyhovujícího polského kabanosu firmy Tarczyňski objevili v uplynulých dnech pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ve všech třech šaržích bylo méně masa, než výrobce deklaroval. Podobný prohřešek stejného výrobce odhalili inspektoři i minulý týden.

Odhalené nevyhovující kabanosy jsou KLASICKÝ VEPŘOVÝ v balení po 200 g, číslem šarže L0151, s datem spotřeby do 7. 3. 2019, EXCLUSIVE CHILLI v balení po 120 g, číslem šarže L0856 a datem spotřeby 3. 4. 2019 a EXCLUSIVE CHEESE v balení po 120 g a číslem šarže L0775 a datem spotřeby 31. 3. 2019.

Klasický vepřový kabanos měl podle obalu na 100 g výrobků mít 142 g vepřového masa, laboratoř odhalila, že masa v něm bylo jen 122 g. Exclusive chilli kabanos měl obsahovat 186 g masa, našli ho tam jen 164,3 g. Oba výrobky našli inspektoři v jihlavském Kauflandu.

Poslední kabanos odebrali v Kauflandu v Třebíči. Ten měl 145,8 g masa místo 180 g avizovaných na obalu. Ve všech třech případech výrobky dodala společnost Gornicky, s.r.o. z Písku.

"Informace na obalu u uvedených šarží klamala spotřebitel ohledně skutečného složení potraviny, kontrolovaná osoba se tím dopustila porušení Evropského nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, a to ve smyslu klamání spotřebitele," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Související obsah

Inspekce nařídila prodejci, aby inkriminované šarže stáhl ze všech poboček a zahájila s ním řízení o udělení pokuty. Upozorňují také, že u sušených masných výrobků se hmotnost na obalu uvádí u finálního výrobku až po vysušení.

Inspekce přitom minulý týden upozorňovala na šizený kabanos PIKOK KABANOSY stejného výrobce, tedy společnost Tarczyňski. Měl obsahovat 150 g vepřového masa a 8 g hovězího, toho tam bylo jen 1 %.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz