Boeing 737

Zákaz pro Boeing 737 MAX postihl i Čechy. Do Prahy nedoletěli

Dvě letadla společnosti Smartwings nedoletěla večer kvůli zákazu provozu Boeingů 737 verze MAX do Prahy. Linka z Kapverdských ostrovů byla odkloněna do Tunisu, let z Dubaje skončil v turecké Ankaře. Společnost pro cestující vypravila náhradní letadla.

Kvůli zákazu provozu nového typu Boeingu 737 MAX v evropském vzdušném prostoru nedoletěly do Prahy dvě linky společnosti Smartwings, která je se sedmi stroji třetím největším provozovatelem tohoto typu v Evropě.

Zákaz začal platit od 20 hodin. Ve vzduchu byla v tu chvíli dvě letadla Smartwings tohoto typu. Linka QS4160 se vracela z Kapverdských ostrovů, let QS1201 mířil do Prahy z Dubaje.

"Společnost Smartwings přijala rozhodnutí pozastavit provoz letadel Boeing 737 MAX 8 s okamžitou platností. Toto opatření se týká sedmi letadel tohoto typu," uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Let z Kapverd obvykle vede přes Maroko, Středozemní moře a podél pobřeží Španělska dál nad Evropu. Úterní let ale z Maroka pokračoval podél pobřeží Alžírska, přes Tunis až k Maltě, kde zhruba půl hodiny kroužil, aby se nakonec otočil zpátky a po 23. hodině pražského času přistál v Tunisu.

Zhruba pět minut poté, co letadlo přistálo v Tunisu, odstartoval z francouzského Lyonu Boeing 737 starší verze 800 Smartwings, který létá nyní z Francie a zamířil do Tunisu, aby cestující vyzvedl a přepravil do Prahy. Náhradní letadlo přistálo na letišti Václava Havla krátce po páté hodině ráno. Původně měl let z Kapverd přiletět v 11 večer.

"Řekli nám, že poletíme na Maltu, tam jsme se asi hodinu točili, potom, že poletíme do Tunisu. Tam jsme vystoupili z letadla, byli jsme v transitu, přiletělo pro nás letadlo z Lyonu, asi po dvou hodinách jsme pokračovali," řekla TV Nova jedna z cestujících.

Zdroj: flightradar24.com

Podle dalších cestujících byla situace v letadle zoufalá. "Některé děti zvracely, ženy trochu panikařily. Pro všechny velmi nepříjemné. Doma máte domluvené příjezdy, pak se dozvíte, že vás nikdo nechce v Evropě přijmout a že se neví. Bylo to velmi nepříjemné," prozradila další z cestujících.

"Nevlastní dcera v pět hodin nasedla do letadla, měli jsme jí čekat před půlnocí a teď nám řekli, že nepřiletí," prozradil TV Nova jeden z příbuzných, kteří na své blízké z letu z Kapverdských ostrovů čekali v Praze na letišti.

Související obsah

Hůř na tom byli cestující z Dubaje. Letadlo začalo v půl desáté večer kroužit nad Černým mořem, aby zhruba po dvou hodinách přistálo v turecké Ankaře. Cestující se zatím do Prahy nedostali. Let do Prahy z Tel Avivu místo Boeingu 737 MAX Smartwings operoval Airbus A320 izraelské společnosti Israir.

"Naše společnost se omlouvá za nepříjemnosti všem zákazníkům, kteří budou dotčeni případným zrušením či zpožděným letům. Nicméně bezpečnost je a bude naší největší prioritou," dodala Dufková.

K zákazu provozu pro nejnovější typ Boeingu 737 přistoupily evropské úřady, stejně jako například Indie, Singapur či Austrálie, po nehodě letounu tohoto typu v Etiopii. Jde totiž o druhou tragédii Boeingu 737 MAX za půl roku. Let společnosti Lion Air se zřítil do Jávského moře po startu z Jakarty v říjnu loňského roku. Obě nehody spojuje nejen typ letadla, ale i to, že havarovala bezprostředně po startu.

Reportáž TV Nova o zákazu provozu Boeingů 737 MAX:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz