Kuriozita

Pěstitelé máku v Indii zuří. Úrodu ničí papoušci závislí na opiátech

Pěstitelé máku v Indii zuří. Úrodu ničí papoušci závislí na opiátech
Zdroj: Profimedia

V Indii řeší kuriózní problém, který sice působí komicky, v pěstitelích máku však probouzí čím dál větší zoufalost. Už neví, co si počít se zákeřnými papoušky, kteří ničí úrodu - jsou totiž závislí na opiátech. Pro svou drogu si létají klidně až 40krát denně.

Letošní sezóna pěstitelům máku v indickém státě Madhjapradéš opravdu nepřeje. Kromě špatných dešťových srážek jim úrodu ničí také drogově závislí opeřenci. A zatímco se celý svět baví nad videi zelených papoušků, kteří z polí kradou makovice, zemědělci se zoufale obrací na tamní úřady, aby jim pomohly.

Ani úřady však neví, co si s ptačími narkomany počít a zemědělcům nijak nepomáhají. Nešťastní farmáři tak musí čelit náletům opeřenců, kteří si pro svou kořist létají klidně 30krát až 40krát denně. Někteří se svou drogou "sjíždí" už na místě, jiní si odkousnou celou makovici a odnesou si ji s sebou.

"Nikdo nenaslouchá našim problémům. Kdo nám bude kompenzovat naše ztráty? Snažili jsme se vydávat hlasité zvuky a dokonce jsme použili petardy, abychom je vystrašili. Ale nic z toho nám nepomohlo," řekl jeden z postižených farmářů pro indickou televizi NDTV.

Opiáty patří mezi nejnebezpečnější drogy vůbec. Jsou totiž vysoce návykové, uživatelé tudíž musí svou drogu užívat pravidelně a navíc postupně zvyšovat dávku. Zatímco lidé se dřív nebo později uchýlí ke kriminální činnosti nebo prostituci, aby si mohli opatřit heroin, indickým papouškům stačí si pro svou dávku zaletět na pole a nacpat si zobák do sytosti. A místním zemědělcům zůstávají jen oči pro pláč.

Související obsah

Ani v českém prostředí nejsou ptáci závislí na omamných látkách raritou. V teplých dnech se ovoce a různé bobule kvasí a mění se na alkohol. Ptáci se jejich pozřením opijí a chovají se pak zmateně. Ztráta koordinace pro ně může mít fatální následky - nezřídka například narazí do okna, zdi nebo prostě při letu spadnou na zem.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz