Domácí

Druhý povodňový stupeň! Tání sněhu zvýšilo hladiny českých řek

V noci na sobotu zaměstnal hasiče silný vítr, který lámal stromy a poškodil plechy ze střech. Například v Olomouckém kraji museli hasiči vyjíždět k dvaceti případům. Problémy hlásí také Plzeňský kraj a Vysočina, kde dochází ke zvedání hladiny řek. Na některých místech dosáhly druhého stupně povodňové aktivity.

Hladiny řek začaly stoupat už během noci. Otava u Rejštejna dosáhla druhého povodňového stupně v pět hodin ráno. O hodinu později byla na druhém stupni také Otava v Sušici nebo řeka Sázava.


Vltava tady v Českém Krumlově vystoupala na druhý povodňový stupeň krátce před polednem. Na radnici se proto sešla povodňová komise. Stoupající hladinu nepřetržitě sledovali. V pět odpoledne dělily řeku od vyhlášení třetího povodňového stupně jen 4 centimetry.


“Máme zaktivizované technické služby, které by byly připravené pytlovat i s dobrovolnými hasiči. Víme, jak to funguje, čili jsme nachystaní a budeme vyhodnocovat tu situaci,“ řekl tajemník městského úřadu v Českém Krumlově.

Související obsah


Kolem třetí hodiny odpoledne překročily některé řeky na jihu Čech první povodňový stupeň na sedmi místech.


Hladina lipenské přehrady se zastavila jen pár centimetrů od budovy vodních záchranářů. Kromě jižních Čech hladiny stoupaly i v Plzeňském a Karlovarském kraji a také na Vysočině. Vodohospodáři začali odpouštět přehrady.

Související obsah


Meteorologové v neděli zrušili výstrahu před povodněmi, které v Česku nehrozí. Avšak výstraha stále platí na silný vítr. Ten bude foukat na většině území v neděli a vydrží až do noci na pondělí.

  

"V neděli přes den bude na Frýdlantsku a na severní Moravě a ve Slezsku vát čerstvý jižní až jihozápadní vítr s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h). Při přechodu studené fronty se místy vyskytnou nárazy západního větru 15 až 20 m/s," napsali meteorologové.

Krušnou noc z pátku na sobotu zažili hasiči z Olomouckého kraje. "Události posledních, převážně temných hodin, do statistik zanesou 20 událostí v podobě technických pomocí při odstraňování následků po silném "foukání"  v Olomouckém kraji," napsali hasiči na twitter. Devatenáctkrát vyjížděli k popadaným stromům a jednou k utrženému plechu ze střechy na komunikaci.

Připomeňte si reportáž o počasí z pátečních Televizních novin:

reg, Vladimír Hoť, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz