Wikipedie

Wikipedie se chystá stávkovat! Jeden den nebude vůbec fungovat

Wikipedie se chystá stávkovat! Jeden den nebude vůbec fungovat
Zdroj: Profimedia

Česká verze Wikipedie se přidá k protestu proti plánované evropské reformě autorského práva. Na 24 hodin tak bude ve čtvrtek česká i německá forma Wikipedie nedostupná.

"Dokument o celoevropské reformě autorského práva ovlivní podstatným způsobem budoucí podobu internetu. Zamýšlená změna může významně ovlivnit od základu způsob, jakým Wikipedie funguje," uvedl Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika v tiskové zprávě.

Česká mutace Wikipedie se proto přidá k plánovanému protestu německé verze, která ohlásila stávku kvůli plánované reformě autorského práva už minulý týden. Obě formy Wikipedie budou pro uživatele ve čtvrtek 21. března na 24 hodin nedostupné.

Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna. Editoři Wikipedie nesouhlasí především s článkem 11, který upravuje práva na citace. Zatímco v současnosti mohou autoři webových stránek citovat i delší úryvky z cizího díla, nově by tak mohli dělat jen u "velmi krátkých".

Související obsah

Pokud by chtěl provozovatel citovat delší text, musel by si zakoupit licenci od majitele autorských práv. Autoři by tak měli dostat zaplaceno i od vyhledávačů, sociálních sítí nebo agregátorů, které nabízí články z různých webů. Nová pravidla se netýkají jednotlivců, pokud nebude obsah určen pro komerční účely.

Kritiku si vyslouil také článek 13, podle kterého by provozovatelé platforem měli zjišťovat, zda obsah, který nahrávají uživatelé, neporušuje autorská práva. Nyní funguje spíše zpětná ochrana, kdy držitelé autorských práv jejich porušení nahlašují provozovatelům.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz