Rodičovský příspěvek

Zradili jste nás, zuří matky! Vyšší rodičovská nebude pro všechny

Zvýšení rodičovského příspěvku ze současných 220 tisíc na 300 tisíc korun rozzuřilo tisíce rodičů. Růst se totiž má podle dohody koaliční rady týkat pouze dětí, které se narodí po 1. lednu 2020.

Koaliční rada v pondělí večer schválila kompromisní návrh na zvýšení rodičovského příspěvku. Rodiče dětí narozených po 1. lednu 2020 by nově měli čerpat dávku ve výši 300 tisíc korun. V současnosti příspěvek činí 220 tisíc korun. Tisíce lidí ale návrh rozčílil.

Zvýšení příspěvku se totiž mělo přitom podle původního plánu ministerstva práce a sociálních věcí týkat rodičů všech dětí, kteří ho v době schválení čerpají. To znamená, že o zbývajících 80 tisíc korun by mohli zpětně žádat i rodiče dětí, které jsou k 1. lednu 2020 mladší čtyř let, ale ještě svůj příspěvek nevyčerpaly.

O růstu rodičovského příspěvku se dohadovaly především ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministryně financí Alena Schillerová. Pokud by platilo zvýšení pro rodiče všech dětí do čtyř let, státní kasu by to stálo o zhruba osm miliard korun více.

Související obsah

Návrh je terpve na začátku legislativního procesu. Po projednání na koaliční radě ho bude řešit ještě vláda, poté ho musí v rámci novely zákona o státní podpoře schválit parlament a podepsat prezident. Je proto možné, že se bude znění novely ještě měnit.

I přesto návrh rozzuřil rodiče, kteří mají doma malé děti, na které příspěvek čerpají. Elektronickou petici za rodičovský příspěvek i pro děti do čtyř let za necelých 24 hodin podepsalo deset tisíc lidí, písemná petice se prý chystá. Někteří z nich chystají také demonstraci před ministerstvem práce a sociálních věcí.

"Proč má moje tříměsíční dítě méně peněz na náklady než to, co se narodí po 1. 1. 2020? Méně jí? Méně roste? Chodí boso? Nebo kde je ten rozdíl 80 tisíc?" ptá se na facebooku Tereza. "Jsem týden po porodu třetího dítěte. Je to diskriminační," souhlasí Denisa.

Rodičovský příspěvek je finanční pomoc rodičům s dětmi do čtyř let. Mají na něj nárok ženy i muži, minimální doba čerpání je sedm měsíců a výše měsíčního příspěvku se liší podle délky čerpání. Dávky se vyřizují na úřadu práce a rodiny je mohou čerpat pouze na nejmladší dítě.

ČTĚTE TAKÉ:

Máma na živnosťák? Co naplánovat včas a jak ušetřit
Jak si přivydělat při mateřské? Napište třeba knihu!

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz