Domácí

Politik Švachula si měl přijít na 9 milionů. Převedl je na účet matky

Hlavním organizátorem korupce na radnici městské části Brno-střed je podle policie bývalý radní Jiří Švachula. Ten měl podle webu irozhlas.cz kolem sebe vytvořit skupinu lidí, která měla organizovat přidělování zakázek

Podle vrchního státního zastupitelství skupina kolem bývalého radního Švachuly zmanipulovala zakázky za více než 180 milionů korun. Jednalo se hlavně o stavební práce zadávané buď radnicí, nebo správou nemovitostí a v jednom případě i technickými sítěmi.

Podle vyšetřovatelů tak během čtyř let skupina získala úplatky ve výši sedmnáct milionů korun. Sám Švachula si takto měl vydělat téměř devět milionů. Velkou částku převedl na účet svojí matky a za zbylé peníze nakupoval nemovitosti. Kolik členů tvořilo tuto organizovanou skupinu, zatím není jasné. Podle zastupitelství ale měli přesně určené role.

Související obsah

Skupina měla tajnou dohodu minimálně se dvěma firmami, které se střídaly u realizace těch nejvýnosnějších zakázek. Potvrzují to odposlechy i výpovědi dvou stíhaných podnikatelů, kteří chtějí s kriminalisty spolupracovat výměnou za nižší trest. Hlavním organizátorům korupce na radnici hrozí až šestnáct let vězení.

Josef Svoboda/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz