Brucelóza

Do Česka přivezli nemoc, která tu nebyla 60 let! Tohle brucelóza dělá

Do Česka přivezli nemoc, která tu nebyla 60 let! Tohle brucelóza dělá
Zdroj: Getty Images

Přestože je brucelóza u nás už 60 let vymýcená, dá se jí nakazit v zahraničí. Důkazem pro to je skupina čtyř českých turistů z Opavska, kteří si nebezpečnou chorobu přivezli z Arménie. Jenže do poslední chvíle nikdo netušil, co jim vlastně je. Jak tedy brucelózu poznat a jaký má nemoc průběh?

"Brucelóza je závažná zoonóza (choroba přenosná ze zvířete na člověka, pozn. red.). Dělá obrovské ztráty u hospodářských zvířat, a proto mnoho zemí proti této nemoci bojuje. Československo v 60. letech minulého století dokázalo toto onemocnění vymýtit," řekl pro TV Nova Petr Kümpel, primář Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.


Nemoc je u lidí i zvířat rozšířená po celém světě. Nejvíc ji však hlásí v takzvaných endemických oblastech, do kterých patří Střední a Jižní Amerika, Střední a Blízký východ a dokonce i oblast Středozemního moře.


Právě v těchto oblastech se proto nedoporučuje přijít do styku s hospodářskými zvířaty, která mohou být nemocná. Pokud se vám pak jejich tělní tekutiny nebo exkrementy dostanou do oděrky na kůži nebo do oka, můžete se velice rychle nakazit. Infekční je ale také neprověřené syrové maso nebo mléko a výrobky z něj, ve kterých bakterie přežívají nejdéle. Právě nákazu českých turistů způsobily s největší pravděpodobností mléčné výrobky z arménských horských farem.


Kromě přenosu ze zvířat na lidi je možné nemoc přenést i z člověka na člověka. Podle Státního zdravotního ústavu je to však opravdu výjimečné. "K přenosu může dojít z matky na dítě při porodu (bakterie jsou totiž přítomny v porodních cestách), nebo sexuálním stykem," píše SZÚ.

Související obsah


Než se brucelóza u člověka naplno projeví, trvá to 2-4 týdny od přenosu infekce. Průběh onemocnění je velice individuální a právě proto ho také nelze jednoznačně poznat. Může se totiž tvářit třeba jako tuberkulóza, mononukleóza nebo břišní tyfus.


Opravdu typická je pro něj ale horečka vracející se po vlnách. Nakažení mohou mít také páchnoucí pot, pachuť v ústech, nemají chuť k jídlu a celkově jsou ochablí. Výjimkou nejsou ani lehce zvětšená játra nebo slezina nebo záněty varlat u mužů.


Právě kvůli nespecifickým příznakům může lékařům trvat dlouhou dobu, než nemoc určí. To byl i případ českých turistů v Arménii. U první pacientky si lékaři mysleli, že má zánět mozkových blan. Žádný z důkladných testů totiž na nemoc neukázal. Pomohlo až zkoumání veterinářů, kteří mají aktuálně k diagnostice modernější metody než "lidští" lékaři. A přestože existuje brucelinový kožní test, v ČR zatím bohužel není k sehnání. Stejně tak ještě není dostupná jakákoliv účinná vakcína proti nemoci.


Než se nakažený brucelózou vyléčí, může to trvat i několik měsíců. Prvních šest týdnů musí brát antibiotika. Pokud se však pacient nedostatečně léčí, může se mu nemoc ještě vrátit. Ani po kompletním vyléčení si však člověk nevytvoří doživotní imunitu proti nemoci.

Související obsah

Prevencí pro lidi je konzumovat v endemických oblastech jen pasterované nebo převařené mléko a výrobky z něj a nejíst syrové maso, játra a morek. Důležitá je také důkladná osobní hygiena. Nakažená zvířata se bohužel musí okamžitě utratit a stáda pak musí být důsledně kontrolovaná veterináři.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz