Rodičovský příspěvek

Matky zuří dál: Důchody vzrostly za 10 let o tisíce, rodičovská vůbec

Matky zuří dál: Důchody vzrostly za 10 let o tisíce, rodičovská vůbec
Zdroj: Getty Images

Zatímco důchody se v posledních deseti letech zvyšovaly několikrát, rodičovský příspěvek se naposledy měnil v roce 2008. I to je jeden z důvodů, proč se na vládu ANO a ČSSD po jednání koaliční rady snesla vlna kritiky.

Od nového roku by se měly zvedat jak důchody, tak rodičovský příspěvek. Jenže zatímco penze podle rozhodnutí koaliční rady porostou v průměru o 900 korun pro všechny seniory, vyšší rodičovský příspěvek dostanou jen děti, které se narodí po 1. lednu 2020.

Podle původního návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové přitom měli vyšší rodičovskou dostat zpětně i rodiče, kteří na své děti mladší čtyř let stále příspěvek pobírají. Od příštího roku se má dávka pro novorozené děti zvednout z 220 tisíc na 300 tisíc korun.

Někteří rodiče se na sociálních sítích rozčilují, že důchodcům přidávají politici peníze snad každý rok, zatímco rodičovský příspěvek se naposledy měnil před 11 lety. V letech 1995 až 2007 se vyplácelo 7582 korun měsíčně. Od roku 2008 mohou rodiče vyčerpat 220 tisíc ve třech rychlostních stupních.

Podívejte se, co si o návrhu koaliční rady myslí maminky:

Související obsah

Změna vyplácení rodičovského příspěvku ale v důsledku k jeho navýšení nevedla. Při přepočtu na měsíce naopak činilo jeho snížení asi 500 korun. Po započtení inflace a přepočtu na sílu koruny navíc podle analýzy portálu irozhlas.cz rodiče za příspěvek nakoupí o čtvrtinu méně věcí než v roce 2007.

Naopak průměrný měsíční důchod za posledních deset let vzrostl o více než tři tisíce korun. V roce 2020 bude nárůst oproti roku 2010 tvořit dokonce přes čtyři tisíce korun. Nejvíce se mají důchody zvýšit právě v letech 2019 a 2020, průměrně o 900 korun za každý rok.

Po letošní valorizaci, která činila 3,4 procenta a kdy také došlo ke zvýšení základní výměry důchodu o 570 korun, podle odhadů senioři průměrně dosáhnou na více než 13 300 korun měsíčně. Důchodci starší 85 let si navíc polepšili ještě o další tisícikorunu.

Související obsah

"Děti volit nemůžou, důchodci ano. To jste si koupili hlasy za pár korun. Ano, i důchodci si zaslouží žít důstojne, o tom žádná. Ale co nová generace?" rozčiluje se na facebooku Raduška. "Doufám, že zvýšený důchod dostanou také důchodci, co nastoupí na důchod od 1. 1. 2020 a ne ti, co ho už mají," poukázala zase Tereza.

Návrh je terpve na začátku legislativního procesu. Po projednání na koaliční radě ho bude řešit ještě vláda, poté ho musí v rámci novely zákona o státní podpoře schválit parlament a podepsat prezident. Je proto možné, že se bude znění novely ještě měnit.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz