Masakr

Zemřela při masakru, oznámily úřady. Žena je živá a zdravá!

Zemřela při masakru, oznámily úřady. Žena je živá a zdravá!
Zdroj: Profimedia

Novozéladská policie přiznala, že udělala chybu při identifikaci obětí teroristického útoku v mešitách v Christchurch. Na jednom ze soudních dokumentů se v seznamu obětí objevila žena, která je ale živá a zdravá.

"Byla to administrativní chyba, která nebude mít na soudní proces žádný vliv. Jak jsem vyrozuměl, už byla navíc opravena. Pojďme viníka postavit před spravedlnost," citoval policejního ministra Stuarta Nashe portál BBC.

Jméno ženy, jejíž identitu úřady tají, se objevilo na seznamu obětí, který měl k dispozici soud při jednání o vazbě na útočníka. Smutná bilance čítá 50 obětí, střelec je zatím obviněn z jedné mnohonásobné vraždy. Policie už se ženě i její rodině omluvila.

Útočník, kterým má být 28letý Australan Brenton Tarrant, stanul poprvé před soudem minulou sobotu. Soudce mu prodloužil vazbu bez možnosti propuštění na kauci. Další soudní řízení je naplánováno na 5. dubna. Obvinění čelí také mladík, který masakr v přímém přenosu vysílal na internetu.

Související obsah

V pátek, týden po krvavém útoku, uctily tisíce lidí po celém Novém Zélandu památku obětí dvěma minutami ticha. Národní televize a rozhlas také přenášely muslimské svolání ke společným modlitbám, tzv. azán.

Teroristický útok na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch je nejtragičtější v historii země. Během modliteb 15. března vtrhnul muž vyzbrojený útočnými puškami nejdříve do jedné mešity v centru města, kde začal střílet do věřících. Poté odešel a zaútočil na další mešitu.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz