Domácí

POZOR! Inspektoři našli nebezpečné sušenky pro alergiky

POZOR! Inspektoři našli nebezpečné sušenky pro alergiky
Zdroj: SZPI

Do Česka se dostaly nebezpečné sušenky pro alergiky, obsahovaly totiž mnohem větší množství alergenů, než bylo uváděno na obalu. V tomto případě se jedná o arašídy, inspekce důrazně doporučuje alergikům, aby sušenky nekonzumovali.

Alergie může být velmi nebezpečná, v nejhorším případě může alergická reakce skončit i smrtí. Je proto nutné, aby potraviny obsahovaly přesný popis možných alergenů. Státní zemědělská potravinářská inspekce ale při kontrole nalezla hned čtyři druhy cukrovinek, které díky špatnému označení mohou představovat nebezpečí.

Ve všech případech se jedná o cukrovinky z Polska, ačkoliv obal upozorňoval na to, že potraviny mohou obsahovat stopy arašídů, skutečnost byla ale úplně jiná, některé sušenky zmíněné množství překračovaly několikanásobně.

Jedná se o Wafer tube-cake, Trubička s vaječnou náplní, označení DMT: 10.06.2019, šarže: 435, výrobce: Producent: PIEDMONT COOKIES, Andrzej Bloniarczyk, Proszowki 315, 32-700 Bochnia, Polsko. V tomto případě informace o přítomnosti arašídů úplně chyběla. Inspektoři vzorek odebrali v provozovně společnosti D-H EXPRESS s.r.o., Palackého 3145/41, Jablonec nad Nisou 466 01.

Dále jde o Wafelki o smaku cappuccino, označení DMT: 10.10.2019, šarže: 10.10.2019 3, výrobce: Zaklady Produkcji Cukierniczego „SKAWA“ S.A., ul.dr. Putka 1, 34-100 Wadowice, Polska, Vyrobeno v Polsku, Polsko. Laboratorní rozbor potvrdil přítomnost alergenu arašídy v množství 132 mg/kg. Obal přitom tvrdil, že produkt obsahuje stopové množství arašídů. Inspektoři vzorek odebrali v provozovně společnosti KEVIN HOANG s.r.o., Libušská 319/126, Praha 14200.

Wafelki kakaowe, označení DMT: 01.11.2019, šarže: 01.11.2019 2, výrobce: Zaklady Produkcji Cukierniczego „SKAWA“ S.A., ul.dr. Putka 1, 34-100 Wadowice, Polska, Vyrobeno v Polsku, Polsko. Zde oproti udávané hodnotě "stopové množství" inspektoři naměřili 197 mg/kg. Vzorek pochází ze stejné prodejny jako předchozí.

Související obsah

Pak jsou to z pohledu alergiků nejnebezpečnější Cookies Bergen čokoládové sušenky s lentilkami, označení DMT: 31082019, šarže: L183551, výrobce: P.W. SPOMET Sp.1 ul.Žywiecka 13, 43-300 Bielsko-Biala, Polsko. Laboratorní rozbor potvrdil v potravině přítomnost alergenu arašídy v množství 1299 mg/kg.

"Konzumace potraviny zamlčující přítomnost alergenů. resp. obsahující množství alergenu v rozporu s dobrovolnou deklarací „může obsahovat…“, která je vnímaná jako varování na možnou stopovou kontaminaci, může způsobit zdravotní komplikace osobě s alergií nebo intolerancí na příslušnou alergenní složku. SZPI doporučuje všem spotřebitelům s alergií nebo intolerancí na arašídy, kteří mají předmětné šarže potravin doma, aby je nekonzumovali," varoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Poznejte 8 potravin, které vyvolávají nejčastější alergie
Co když se astmatik či alergik začne dusit?

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz