ISIS

Poslední bašta padla! ISIS už neovládá žádné území v Sýrii

Poslední bašta padla! ISIS už neovládá žádné území v Sýrii
Zdroj: ISIS

Po více než pěti letech Islámský stát už neovládá žádnou část Sýrie! Teroristická organizace přišla o poslední území v bitvě s kurdskými jednotkami. Teroristé se stáhli do jeskyň u břehů Eufratu. V pátek to oznámila mluvčí amerického prezidenta.

Prezident Donald Trump příletu do floridského Palm Beach ukazoval dvě mapy Blízkého východu. Červená mapa představovala území ovládaná Islámským státem. Zatímco na té zachycující stav v listopadu 2017 bylo červené plno, druhá byla celá bílá. Jeho mluvčí Sarah Sandersová reportérům na palubě Air Force One řekla, že ISIS ztratil v Sýrii poslední území, uvedla agentura AP.

Prezidenta o tom informoval Patrick Shanahan, který je po rezignaci Jamese Mattise pověřen řízením ministerstva obrany. Teroristická organizace přitom před nedávnem ovládala třetinu Sýrie a třetinu soudního Iráku, včetně druhého největšího iráckého města Mosulu.

Území ovládané ISIS se ale v posledních měsících zmenšovalo a zmenšovalo. Kurdské milice zatlačily teroristy k hranicím Iráku a Sýrie, kde Islámský stát držel poslední bašty při březích Eufratu. Irák oznámil porážku ISIS už na konci roku 2017.

Pentagon zatím definitivní porážku ISIS nepotvrdil. Kurdské jednotky podle posledních zpráv amerického ministerstva obrany vyhnaly islamisty z města Baghouz. Teroristé zůstávali v zákopech a v jeskyních podél břehu Eufratu.

Přestože ISIS už v Sýrii a v Iráku neovládá žádná území, hrozba stále trvá. Podle Pentagonu jsou po Sýrii a Iráku rozptýleny desetitisíce příznivců ISIS. Ten má stále ještě vůdce i prostředky na to, aby se mohl znovu pokusit ujmout se moci.

Na útěku zůstává také vůdce ISIS Abu Bakr Al-Bagdádí. Podle amerických zpravodajců se zřejmě ukrývá na území Iráku.
 

vbo, TN.cz

K tématu ISIS

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz