Domácí

Co vidí strojvůdce při střetu s člověkem? Rychlé reakce nestačí

Co vidí strojvůdce při střetu s člověkem? Rychlé reakce nestačí
Zdroj: Getty Images

Srážka osoby s vlakem je většinou smrtelná. Jako poslední vidí osobu ještě živou strojvůdce, který se pokouší střetu zabránit, avšak je to velmi těžké. Záleží na několika faktorech, jako je počasí, oblečení osoby nebo i cesta. Pokud ke střetu dojde, má strojvedoucí právo na dny volna i na odbornou pomoc. Sražení člověka někteří nemusí psychicky zvládnout.

Lidé se stále rozhodují svůj život ukončit srážkou s vlakem, kterou většinou nemají šanci přežít. Jejich rodiny pak zažívají těžké chvíle, ale podobně jsou na tom i strojvedoucí, kteří se do poslední chvíle snaží střetu zamezit. Jenže nemají v podstatě skoro žádnou šanci.

Viditelnost člověka může ovlivnit řada faktorů. "Záleží na dni, noci, zda prší, jestli je dráha přímá nebo do oblouku. U přímé dráhy můžete vidět třeba na kilometr," řekl pro TN.cz Petr Šťáhlavský, mluvčí Českých drah.

Důležité také je, zda mají lidé na sobě výrazné oblečení nebo nějaké šedé, které splyne s terénem. Někteří lidé se také rozhodnou skočit pod vlak až na poslední chvíli, čemuž je velmi těžké zabránit. Jen na desítky metrů jsou pak vidět osoby, které leží na kolejích.

Související obsah

Záleží také na brzdách u souprav. Novější vlaky mají i nouzové rychlobrzdy, kde je brzdná vzdálenost výrazně kratší než například u nákladního vlaku. Ten může vážit až dva tisíce tun a jeho brzdná dráha i při nižší rychlosti je delší. "Brzdná vzdálenost se počítá na každých 10 km/h zhruba 100 metrů. Obecně při klasickém brzdění z 80 km/h se počítá brzdná vzdálenost na 800 metrů," vysvětlil Šťáhlavský.

Zabránit střetu s osobu je tak velmi těžké. Bohužel si lidé tento způsobit stále vybírají. Naposledy si na koleje v sobotu na Prostějovsku lehly dvě dívky Veronika a Hana ve věku 18 let, které se nejspíš podle informací TV Nova rozhodly spáchat sebevraždu. Měly také zanechat i dopis na rozloučenou.

O pár hodin později vyhasl život mladého muže, kterého srazil vlak na Chebsku. Podle informací TV Nova mělo jít také o sebevraždu.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin o smrti dvou dívek na Prostějovsku:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz