Koření

Takhle zahánějí zvířata v zoo nudu. Řeší hlavolamy a hrají hry

Nuda a stereotyp! To jsou největší hrozby chovu v zoologických zahradách, které se negativně podepisují nejen na duši zvířat, ale i jejich těle. V britské zoo pro ně proto mají speciální hlavolamy.

Sloni stráví ve volné přírodě hledáním potravy a jejím chroupáním i osmnáct hodin denně. V zoo ale dostanou dobroty až pod chobot a najednou mají spousty volného času, se kterým si neví rady. Mláďatům ale stačí nabídnout obří míč a o zábavu mají postaráno. Díky hlavolamům a hračkám se pak chobotnatci začínají v zajetí chovat stejně jako v přírodě.

Whipsnade je jednou z pěti britských zoologických zahrad, které testují hlavolamy pro zvířata v rámci unikátního projektu, jehož úkolem není nic menšího, než zlepšení podmínek chovu slonů. Data vědců jsou totiž alarmující - většina slonů v zajetí trpí nadváhou a s ní spojenými potížemi s chodidly, téměř polovina pak i stereotypním chováním. Právě hračky jsou podle vědců klíčem ke spokojenosti i zdraví.

"Snažíme se dosáhnout toho, aby se sloni chovali jako v přirozeném prostředí. Používáme k tomu nástroje, které jsme dostali, a monitorujeme chování slonů v průběhu celého roku. Na základě těchto dat pak podnikáme pozitivní změny v péči, které povedou k celkovému zlepšení podmínek," vysvětluje ošetřovatel slonů, Mark Howes.

Související obsah

Výsledky jsou přesvědčivé - sloni jsou spokojenější a zdravější. A britští vědci teď nestíhají odpovídat zoologickým zahradám z celého světa, které chtějí novinky zavádět také. 

TN.cz/vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz