Letušky

Konec stávek? Ryanair zvedl letuškám platy. Má to ale háček

Konec stávek? Ryanair zvedl letuškám platy. Má to ale háček
Zdroj: Mediafax

Letecká společnost Ryanair se dohodla s německým odborovým svazem Verdi na zvýšení platů posádky. Základní mzda se zvedne zhruba 1100 zaměstnancům o 600 eur. Zatím jde ale o první odbory, se kterými Ryanair uzavřel smlouvu. Další desítky jich čekají.

Neustálé stávky, které omezovaly lety po celé Evropě, donutily irského leteckého dopravce Ryanair k ústupu. S německým odborovým svazem Verdi uzavřely kolektivní smlouvu, která zajišťuje zvýšení platu zhruba 1100 letuškám a stevardům. Píše  o tom portál Bild.

Pracovníkům, sdruženým ve svazu Verdi, by se měly základní platy zvýšit o 600 eur (asi 15 a půl tisíce korun). Počítá se také s dalším růstem mzdy o 250 eur (přibližně šest a půl tisíce korun). Zároveň by měli letušky a stevardi mít zaručeno odpracovat minimálně 600 hodin ročně. Průměrná mzda palubního personálu byla dosud v průměru 1200 eur (cca 31 tisíc Kč).

"Je to velký úspěch. Ryanair bude poprvé dodržovat německé pracovní a sociální zákony. Díky uzavření této smlouvy jsme dokázali ustálit extrémně nejisté pracovní podmínky našich klientů," uvedl členka představenstva Verdi Christine Behleová.

Němečtí zaměstnanci Ryanairu tak budou spadat pod místní ochranu před propuštěním a budou moci dostávat nemocenskou. Verdi je ale jen jeden z mnoha svazů, se kterými nízkonákladové aerolinky už od minulého roku jednají. Do Velikonoc chtějí podepsat smlouvu se sdružením pilotů.

 

Související obsah

Podobné problémy ale řeší Ryanair i v dalších evropských zemích. Odborové svazy pracovníků irské společnosti vznikly třeba v Itálii, Řecku nebo Švédsku. I s nimi chtějí aerolinie co nejdříve uzavřít kolektivní smlouvy, které by stanovily pracovní podmínky.

Stávky zaměstnanců Ryanairu loni ochromovaly leteckou dopravu nad Evropou téměř každý měsíc. Ta největší proběhla na konci srpna, kdy se dotkla 55 tisíc cestujících. Stávkovalo se v pěti zemích. V prosinci se Ryanair rozhodl poprvé ve své 32leté historii uznat odborové svazy. S nimi se teď pokouší uzavřít pracovní smlouvy.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz