Praha

Ostuda Prahy! Oprava nádraží Vyšehrad je stále v nedohlednu

Ostuda Prahy! Oprava nádraží Vyšehrad je stále v nedohlednu
Zdroj: TN.cz

Dříve krásná secesní budova nádraží na Vyšehradě už několik let chátrá. Zapříčinil to především nezájem o budovu a dlouholeté dohady o její vlastnictví. A tak jsou dnes střechy propadlé, stěny posprejované a zem vypadá jako skládka. Záchrana budovy, která je zároveň kulturní památkou, je přitom stále v nedohlednu.

Nádraží přestalo sloužit svému původnímu účelu od 60. let minulého století, kdy se ze stanice stala pouze výhybna. V průběhu let zde byly snahy vytvořit z místa multifunkční kulturní centrum, hovořilo se i o obnovení stanice. Problematické je ale její umístění v oblouku, což je podle nových předpisů nepřípustné. Toto využití by tak bylo možné pouze při posunutí stanice na rovný úsek.

K rozkladu budovy přispěly dohady o její vlastnictví. O to se v minulosti přely České dráhy a Správa železniční dopravní cesty. Českým drahám patřil pozemek pod budovou a SŽDC vlastnila budovu samotnou. Tyto společnosti se nemohly dohodnout, kdo je oprávněn s majetkem nakládat a tak rozpad budovy pokračoval. Vlastníkem se nakonec v roce 2007 stala firma TIP Estate.

 

Související obsah

Problémem, který v současnosti brání rekonstrukci, je především nezájem soukromého vlastníka o budoucnost budovy. Město se proto snaží objekt odkoupit. Podle zastupitele Prahy 2 Jaroslava Němce je teď nejdůležitější samotná záchrana budovy, zároveň se ale hovoří i o možném budoucím využití. "Jako nádraží to fungovat nebude. Podle naší představy by to mohlo sloužit pro společenské a kulturní užití," řekl pro Echo24 Němec.

 
Snahy o odkup a tím o záchranu vyšehradského nádraží jsou stále neúspěšné a do té doby bude budova stále více chátrat. Otázkou zůstává i to, zda se budova dočká odkupu a opravy dříve, než bude zralá pouze k demolici.

zam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz