Praha

Ostuda Prahy! Oprava nádraží Vyšehrad je stále v nedohlednu

Ostuda Prahy! Oprava nádraží Vyšehrad je stále v nedohlednu
Zdroj: TN.cz

Dříve krásná secesní budova nádraží na Vyšehradě už několik let chátrá. Zapříčinil to především nezájem o budovu a dlouholeté dohady o její vlastnictví. A tak jsou dnes střechy propadlé, stěny posprejované a zem vypadá jako skládka. Záchrana budovy, která je zároveň kulturní památkou, je přitom stále v nedohlednu.

Nádraží přestalo sloužit svému původnímu účelu od 60. let minulého století, kdy se ze stanice stala pouze výhybna. V průběhu let zde byly snahy vytvořit z místa multifunkční kulturní centrum, hovořilo se i o obnovení stanice. Problematické je ale její umístění v oblouku, což je podle nových předpisů nepřípustné. Toto využití by tak bylo možné pouze při posunutí stanice na rovný úsek.

K rozkladu budovy přispěly dohady o její vlastnictví. O to se v minulosti přely České dráhy a Správa železniční dopravní cesty. Českým drahám patřil pozemek pod budovou a SŽDC vlastnila budovu samotnou. Tyto společnosti se nemohly dohodnout, kdo je oprávněn s majetkem nakládat a tak rozpad budovy pokračoval. Vlastníkem se nakonec v roce 2007 stala firma TIP Estate.

 

Související obsah

Problémem, který v současnosti brání rekonstrukci, je především nezájem soukromého vlastníka o budoucnost budovy. Město se proto snaží objekt odkoupit. Podle zastupitele Prahy 2 Jaroslava Němce je teď nejdůležitější samotná záchrana budovy, zároveň se ale hovoří i o možném budoucím využití. "Jako nádraží to fungovat nebude. Podle naší představy by to mohlo sloužit pro společenské a kulturní užití," řekl pro Echo24 Němec.

 
Snahy o odkup a tím o záchranu vyšehradského nádraží jsou stále neúspěšné a do té doby bude budova stále více chátrat. Otázkou zůstává i to, zda se budova dočká odkupu a opravy dříve, než bude zralá pouze k demolici.

zam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz