Domácí

Největší armádní zakázka je tu. Česko za ni dá víc než 50 miliard

Největší vojenská zakázka v historii české armády má jasnější obrysy. Ministr obrany pozval zájemce o tendr na bojová vozidla pěchoty, za která Česko zaplati více než 50 miliard korun. Firmy se dozvěděly, jaké konkrétní požadavky musí vozidla pro vojáky splňovat.

Kdyby byl Lubomír Metnar středověký šlechtic a Aleš Opata vojevůdce, tak by si nyní objednávali 210 rytířů a válečných ořů v plné zbroji. Stejné úkoly jako těžká jízda v moderním vedení války plní právě pásová bojová vozidla pěchoty.

"Není žádným tajemstvím, že potřebujeme nutně vyměnit starou a dosluhující bojovou techniku, pocházející ještě z dob reálného socialismu," sdělil Aleš Opata, náčelník generálního štábu Armády České republiky.

Pásová bojová vozidla známá jako "bevepéčka" slouží ke zrychlení přepravy vojáků po bojišti, chrání je svým pancířem a navíc zvyšují údernou sílu armády.

Mezi základní parametry nového vozidla patří například to, že se do něj bude muset vejít 11 vojáků, bude muset mít osádkovou věž, 30milimetrový kanón, kulomet, silnou balistickou ochranu a také integrovaný protitankový systém.

Související obsah

Ve hře o obrovskou zakázku jsou čtyři zahraniční zbrojařské firmy. Jejich zástupci se ve středu dozvěděli, jaké jsou konkrétní požadavky české armády. "Nejdůležitějšími oblastmi hodnocení bude nabízená cena, úroveň splnění technických požadavků a úroveň zapojení českého průmyslu," řekl ministr obrany (ANO) Lubomír Metnar (ANO).

Zapojení tuzemských firem by mělo být nejméně ze 40 %. Nová obrněná vozidla pěchoty by měla nahradit zastaralé vozy BVP-2, které v současné době vojáci užívají. V armádě jsou přes 30 let. Smlouvu na zakázku by chtěl úřad podepsat do září.

František Bůžek/mj, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz