Domácí

Bouřlivý měsíc zahýbal českou politikou, hnutí ANO stále vede

Bouřlivý měsíc zahýbal českou politikou, hnutí ANO stále vede
Zdroj: Profimedia

Přes bouřlivé události v české politice se i v březnu největší přízni voličů těší hnutí ANO. Ze současné situace vyšli dobře také Piráti, kteří mírně posílili svou druhou pozici. I přes zisk některých voličů ODS zůstávají STAN a TOP 09 pod pětiprocentní hranicí.

Březen byl v domácí politické scéně poměrně bouřlivý. Hnutí ANO mohlo povzbudit voliče návštěvou předsedy Andreje Babiše v Bílem domě, straně ale uškodily kauzy Jaroslava Faltýnka a radnice Brno-střed, informuje agentura Sanep. I přes to se hnutí ANO stále těší přízni až 31,5 % voličů.

Velmi výrazně zahýbalo voličskými preferencemi vyloučení Václava Klause mladšího z ODS. Největší příznivci Klause mladšího podle průzkumu opustili občanské demokraty, část přešla například k Pirátům, další část se orientovala například na TOP 09 a STAN. ODS se aktuálně těší přízni 12,1 % voličů, což je oproti únorovému průzkumu propad o 3,1 %.

Díky posílení druhé místo patří Pirátům, kteří získali sympatie 17,3 % voličů. "Piráti mají ve svém voličském elektorátu řadu dřívějších voličů ODS, a to zejména ve věkové kategorii 40+. Aktuálně pak Piráti posílili o další nespokojené voliče ODS, kteří Piráty vnímají jako určitou možná i prozatímní kompromisní volbu mezi pro ně nepřijatelnými stranami jako TOP 09 a STAN, ale i z různých důvodů nepřijatelnou ODS," hodnotí průzkum.

Zdroj: SANEP

Na protiunijní politice vedle hnutí ANO získává i SPD, které s aktuálním ziskem 9,7 % posílilo o 2,5 %. Strana podle průzkumu v současné chvíli řeší vnitropolitické problémy, z toho by v budoucnu mohly těžit ANO a KSČM.

Související obsah

Oproti minulému měsíci si polepšila i KSČM, kterou aktuálně podporuje 6,4 % dotázaných voličů. Sociální demokraté v současné chvíli stagnují, ČSSD by podpořilo 6,3 % voličů.

Těsně nad pětiprocentní hranicí se pak pohybuje KDU-ČSL (5,1 %), do Sněmovny by se nedostaly hnutí STAN (4 %) ani TOP 09 (3,5 %).
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz