Ukrajina

To vše je z papíru? Ze starého ukrajinského umění padá brada

V ukrajinském Lvově odstartoval Mezinárodní festival lidové hudby. Ten je každoročně svátkem folklórních tanců, hry na rozmanité nástroje nebo tradičních krojů. Letos ale rozhodně stojí za zmínku i dekorace festivalu. Ty tvoří také jedno tradiční ukrajinské umění. A to takzvané vytynanky, které zkrášlily budovu lvovské radnice.

Před sto lety šlo o tradiční řemeslo. Z povědomí Ukrajinců už se ale za ty roky pomalu vytratilo. Vystříhané obrázky neboli vytynanky na první pohled nepůsobí skoro ani jako něco z papíru.

Vytynanky mohou být jen pár centimetrů veliké. Ty, které zdobí dvacátý druhý ročník Mezinárodního festivalu lidové hudby v ukrajinském Lvově měří ale i několik metrů.


Umělkyně Daria Alyoshkina běžně vytváří jednu vytynanku až pět dní. Nejprve si na papír, nebo podobný syntetický materiál detailně předkreslí vzor. Ten pak pečlivě vyřeže za pomoci skalpelu. Největší dílo, které kdy vyrobila, bylo dlouhé čtyři metry. Vytynanky pak Alyoshkina prodává na internetu a na sociálních sítích. Doufá, že svou prací dokáže toto zapomenuté umění znovu oživit.

Související obsah

Alyoshkina se začala vyřezávání vytynanek věnovat v roce 2009. Při práci nejčastěji čerpá z tradiční ukrajinské kultury.

Vytynanky ale nezdobí jen Mezinárodní festival lidové hudby. Na Ukrajině běžně tvoří kulisy pro divadelní představení, kavárny, restaurace nebo knihovny.

Organizátoři Mezinárodního festivalu lidové hudby se rozhodli pro výzdobu vytynankami právě proto, že patří k tradiční ukrajinské kultuře. Podle organizátora dekorace z papíru doplňují celkovou atmosféru akce.

Více reportáží z Koření najdete ZDE.

frm, TV Nova

K tématu Ukrajina

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz