Volby do Evropského parlamentu 2019

ANO ztrácí, ODS posiluje! Lidovci by z Europarlamentu vypadli

ANO ztrácí, ODS posiluje! Lidovci by z Europarlamentu vypadli
Zdroj: TN.cz

Podle nejnovější predikce by se do Europarlamentu dostalo sedm českých stran. S náskokem před ODS by zvítězilo hnutí ANO s 30,4 % hlasů. Většinu by v novém Evropském parlamentu podle průzkumu měla stále Evropská lidová strana.

Aktuální projekci složení příštího Evropského parlamentu zveřejnil sám parlament. V Česku by podle výsledků průzkumu zvítězilo hnutí ANO s 30,4 % hlasů a získalo by sedm křesel. Oproti poslední predikci ale ANO ztratilo, ještě na začátku března by obsadilo osm mandátů.

S výrazným odstupem je na druhém místě ODS, která předstihla Piráty. Občanské demokraty by podle průzkumu volilo 18,7 % lidí a měli by čtyři mandáty. Piráti si proti minulé projekci pohoršili na 13,5 %, za které by jim patřila tři křesla v Europarlamentu.

Po dvou mandátech by shodně získali komunisté (9,4 % hlasů), ČSSD (8,8 %) a koalice Starostů a nezávislých, TOP 09, Strany zelených a dalších regionálních uskupení. I tato koalice by obdržela 8,8 % hlasů.

 

Do nového Evropského parlamentu by se dostala ještě SPD s 5,3 %. Z Europarlamentu by naopak vypadla KDU-ČSL, které nejnovější průzkum přisuzuje 4,1 %. V současnosti mají přitom lidovci tři europoslance.

Strany se v Evropském parlamentu sdružují do názorově příbuzných skupin. Tou nejsilnější by i v novém Europarlamentu měla zůstat Evropská lidová strana, podle průzkumu by získala 188 mandátů. Ve stávajícím parlamentu jsou její součástí TOP 09, STAN a lidovci.

Související obsah

Druzí socialisté (S&D) oproti poslední predikci ze začátku března mírně posílili. V novém Europarlamentu by je zastupovalo 142 poslanců. Na třetím místě s odstupem 70 mandátů zůstává ALDE, kam patří i české hnutí ANO.

Do Evropského parlamentu by se přitom mohlo dostat až 59 poslanců, u kterých zatím není jasné, do jaké frakce se zařadí. Sedm z nich Europarlament v průzkumu označuje za "nezařazené", zatímco 52 dalších za "jiné". Z českých stran se to týká hlavně Pirátů a SPD.

 

Nový Evropský parlament bude mít z důvodu odchodu Velké Británie z EU ve srovnání s tím současným o 46 poslanců méně. Počet křesel klesne ze 751 na 705. Česka se nové rozdělení nedotkne, bude mít stále 21 europoslanců.

Výsledek voleb je o to důležitější, že Evropský parlament trvá na to, aby novým předsedou Evropské komise byl ten kandidát, jehož vítězná skupina od začátku prezentuje jako svého adepta na tento post, tzv. Spitzenkandidát.

Kandidátem lidovců je německý europoslanec Manfred Weber, socialisty vede do boje stávající 1. místopředseda Evropské komise Frans Timmermans z Nizozemska. Frakci Evropských konzervativců a reformistů vede český europoslanec Jan Zahradil.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz