Kladruby nad Labem

Po 10 letech opět k vidění! Kočár za 50 milionů mají v Kladrubech

Už v sobotu si mohou návštěvníci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem po téměř deseti letech prohlédnout unikátní, zlatem posázený arcibiskupský kočár z 18. století. Jeho cena přesahuje 50 milionů korun.

Slávu těchto kočárů rozšířil král slunce, Ludvík XIV. Stejně honosný kočár chtěl mít i Mořic Saský, a proto najal nejlepší umělce, aby mu kočár vyrobili. "Byl to luxusní kočár, který se používal jen při nejdůležitějších církevních příležitostech nebo korunovacích," vysvětluje Pavel Douša z Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Poprvé kočár vyjel v prosinci 1733, když se stal Mořic Saský litoměřickým biskupem. Jenže jeho hýřivý život vedl k dluhům a už od půlky 18. století patří vzácná karosa pražskému arcibiskupství.

Kočár je pozlacený, vyřezávaný a zadní stěnu zdobí nevídané malířské plátno. K dlouhému cestování ale určený nebyl, arcibiskup v něm ujel maximálně několik stovek metrů, aby ukázal, že na to má.

Související obsah

Poslední cesta tohoto kočáru proběhla v roce 1935, když měla v Praze katolická církev sněm. Pak už ho použili jen filmaři v seriálu F. L. Věk při korunovační jízdě Leopolda II. Ve skutečnosti s ním ale nejel, i když zřejmě v průvodu zlatý kočár byl. Teď je k vidění po částečné opravě v kladrubském hřebčínu.

Filip Pultar/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kladruby nad Labem

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Píše se na Deník.cz