Zajímavosti

Panika, evakuace či hrozba války: Tyhle aprílové žerty se nepovedly!

Panika, evakuace či hrozba války: Tyhle aprílové žerty se nepovedly!
Zdroj: Profimedia

Vtípky, žerty, fabulace a smyšlené informace - tím vším je první dubnový den proslulý. Ne každý aprílový šprým se ale vyvede. V takovém případě pak místo smíchu může přijít davové šílenství, panika, nebo dokonce hrozba mezinárodního konfliktu. Které aprílové žerty patří mezi nejhorší v historii?

První duben je tradičně dnem, kdy se nedá nikomu a ničemu věřit. Všude kolem nás se rojí stovky vtípků, které jsou více či méně zdařilé. Některé aprílové žerty v historii byly tak (ne)povedené, že málem skončily katastrofou. Tohle je seznam těch nejhorších z nich.

Popraskaný útes

V roce 2001 DJ v britském rádiu oznámil, že z útesu Beachy Head bude možné spatřit repliku Titanicu. Stovky lidí si tu podívanou nechtěly nechat ujít a vydaly se tam. Pod tíhou davů útes popraskal a policie musela lidi vyzvat, aby útes opustili, než dojde k tragédii. O dva dny později se část útesu zřítila do moře, informoval Mirror.

Hrozba války

V 80. letech atmosféra na Blízkém východě byla pořádně hustá, izraelský analytik ze zpravodajské služby se ale rozhodl situaci opepřit nejapným žertem, který měl málem fatální následky.

Izrael v té době obsadil oblast jižního Libanonu. Klíčovou postavou odporu proti Izraelcům byl vůdce jedné z náboženských skupin Nabih Berri. Izraelský analytik jako aprílový žert v rádiu uvedl, že byl na Berriho spáchán atentát. Historka se začala šířit a hrozilo, že dojde k ozbrojenému mezinárodnímu konfliktu. Naštěstí se ji podařilo včas vyvrátit jako falešnou zprávu.

Související obsah

Erupce sopky

V roce 1974 vtipálek Porky Bickar v aljašském městě Sitka vyděsil místní obyvatele k smrti nepovedeným žertem. Obec leží u vyhaslého vulkánu, který se 1. dubna "náhle" probudil k životu. Z hory se valila oblaka černého dýmu a město se připravovalo na evakuaci.

Poté obyvatelé zjistili, že Bickar umístil ve vulkánu stovky pneumatik a zapálil je. Není divu, že když se později probudil k životu jiný vulkán poblíž města, lidé se domnívali, že se jedná o další hloupý vtípek.

Létající lidé

V roce 1976 si britský astronom Patrick Moore udělal pořádnou srandu z posluchačů stanice BBC Radio 2. Ve vysílání oznámil, že před desátou dopoledne nastane mimořádný astronomický úkaz, kdy Jupiter skryje Pluto a tím se sníží zemská gravitace. Pokud v tu chvíli lidé poskočí, tak to pocítí.

A lidé tomu uvěřili. Volali pak nadšeně do rádia, že to zkusili a opravdu měli pocit, jako by levitovali. Jedna žena dokonce prohlásila, že ona i její přátelé se vznesli do vzduchu spolu se židlemi a létali po místnosti. Snad nikdo nezkoušel pokořit gravitaci skokem z okna.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz