Lesní požár

Hasiče zaměstnávají požáry suché trávy a lesů, kvůli nepozornosti

Desítky jednotek hasičů ve východních Čechách jen za včerejší odpoledne a večer likvidovaly několik lesních požárů. Například u Pecky hořely dvě paseky a s hašením pomáhalo i letadlo. Další velký požár zaměstnal hasiče na Bruntálsku.

Jen na Královéhradecku a na Pardubicku museli hasiči za pondělní odpoledne a večer vyjíždět nejméně k devíti požárům suché trávy, klestí a lesních porostů. Výrazně se na tom podepsal i silný vítr.

V katastru obce Bělá u Pecky hořely hned dvě paseky, každá o rozměrech 100 x 100 metrů. Než hasiči dokázali plameny a silný kouř zvládnout, uběhly tři hodiny. Podařilo se to i díky letadlu, které čerpalo vodu na letišti ve Staré Pace. Provedlo celkem šest shozů. Hasiči pak několika proudy ochlazovali okolní stromy, aby se plameny dál nešířily.

"Na místě zasahuje 9 hasičských jednotek, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Na požářišti se pohybuje zhruba padesátka hasičů s jedenácti cisternami. Poprvé letos jsme využili leteckou hasicí techniku," uvedl pro TV Nova velitel zásahu Milan Pospíšil.

Další požáry pak propukly v Náchodě, Jizbici, Trutnově nebo ve Vítězné. Právě ve Vítězné hořel les o rozměrech 300 x 50 metrů. Škoda, jakou plameny způsobily, přesáhne 100 tisíc korun. Hasiči upozorňují na to, že po zimě je v lese hodně listí, suché trávy a klestí.

Pokud lidé po těžbě pálí klestí nebo suchou trávu, měli by být u ohniště, dokud zcela nevychladne. Včerejší větrné počasí totiž v několika případech nakonec žhavé uhlíky znovu rozfoukalo a právě to byla příčina hned několika hasičských výjezdů během pár hodin.

Hořel i les na Bruntálsku

Nedbalost byla nejspíš i za večerním požárem lesa v Dětřichově nad Bystřicí na Bruntálsku. Dělníci tam pálili dříví napadené kůrovcem, jenže plameny neuhlídali a výsledkem je 18 hektarů spáleného lesa.

S ohněm bojovalo padesát profesionálních a dobrovolných hasičů na Bruntálsku devět hodin. Oheň se rozšířil na 18 hektarů, naštěstí nikdo nebyl zraněn. Zásah komplikoval hasičům i vítr a obtížný terén. Vypomáhat musel i policejní vrtulník s bambi vakem.

Související obsah

Hasiči dostali oheň pod kontrolu až půlhodiny před půlnocí, pak se vrátili na své základny. Lesní dělníci oznámili hasičům dopředu kontrolované pálení klestí, jenže podle hasičů nedodrželi podmínky požární bezpečnosti a oheň se rozšířil mimo jejich kontrolu. Škoda vyčíslena ještě nebyla.

vbo, Filip Pultar & Lucie Cochlarová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz