Winnow Vision

Chytrá digitální krabička bojuje proti plýtvání potravin

Hladem a podvýživou trpí ve světě více než 700 milionů lidí. Jedním z největších problémů současnosti je přitom plýtvání potravinami. Vědci upozorňují, že celá jedna třetina vyrobeného jídla končí v popelnicích. Pokud bychom tyto potraviny dokázali zachránit, nasytily by až 3 miliardy lidí.

Jen v Evropské unii se na plýtvání jídlem ze 40 procent podílí domácnosti, kdy každý z nás průměrně vyhodí 115 kilogramů potravin ročně.

Svůj díly viny ale nesou obchodní řetězce i restaurační zařízení. V Británii jeden z nich řekl dost a do boje nasadil přístroje vyzbrojené umělou inteligencí.

Potravinářská váha a chytrá digitální krabička pod taktovkou umělé inteligence. Tandem, který už řadu měsíců udatně bojuje s jedním z největších nešvarů moderní doby - nadměrným plýtváním jídlem.

Související obsah

Nerozlučnou dvojku, schopnou zaznamenat z jakého důvodu, jaké množství jídla a dokonce i druh zákazníci restaurace vyhazují, nainstaloval před více než dvěma roky ve všech svých prodejnách na Britských ostrovech švédský výrobce nábytku.

Pozornému oku Winnow Vision, jak se přístroj řízený umělou inteligencí jmenuje, neunikne díky zabudované kameře jediný vyhozený hranolek. Obrovský díl práce ale zastane i chytrá váha, která změří celkové množství potravin v odpadkovém koši.

Technologie už pomohla zachránit okolo jednoho milionu dvě stě tisíc porcí jídla. Zavést ji chce proto mezinárodní řetězec ve všech svých prodejnách. Cíl je jasný - ušetřit do roku 2020 polovinu potravin.

Více reportáží z pořadu Koření najdete ZDE.

frm, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz