Globální oteplování si vybírá svoji daň. Naučme se šetřit vodou!

Hydrologové už teď říkají, že se máme připravit na další rekordní sucho. A koho se vloni dotkl zákaz napouštění bazénů nebo zalévání, ví o čem je řeč.

Voda – bez ní bychom nepřežili. Proto je někdy až s podivem, jak jí dokážeme zbytečně plýtvat. A to i přesto, že se v posledních letech začínají problémy s nedostatkem vody skloňovat ve všech pádech. Situace v přírodě se podle odborníků mění a je třeba s tím počítat.

V posledních letech jsme zřetelně viděli, že jsou delší období sucha. Pokud zaprší, bývají to přívalové deště, které rychle z krajiny odtékají.

Ozdravit lesy, zemědělskou půdu, koryta řek. To jsou velké věci, které vyžadují hodně úsilí a peněz. Udělat krok kupředu ale může každý, začít můžeme u sebe doma.

Související obsah


Do hry stále častěji vstupují ultra moderní technologie. Novinkou na českém a slovenském trhu je inteligentní systém závlahy, který sám dávkuje rostlině přesně tolik vody, aby se jí dobře dařilo a přitom nevytekla ani kapka navíc.

Konzumní styl života za sebou nechává větší vodní stopu, než se může na první pohled zdát. Tahle čísla zní až neuvěřitelně. Dokážete si představit, že na výrobu kila čokolády padne 17 tisíc litrů vody, kilo hovězího spolkne přes 15 tisíc litrů vody, kilo rýže 2,500 litrů vody a třeba takové banány téměř 800 litrů vody. Dáváte si rádi odpolední čaj? Tak dobře poslouchejte - s jedním čtvrt litrovým šálkem jako byste do sebe nalili 120 sklenic vody. A káva je na tom ještě několikanásobně hůř.

Více reportáží z magazínu Víkend najdete ZDE.

frm, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Voda

Důležité Události

Píše se na Deník.cz